• +48 502 21 31 22

Myśl ekologicznie! Europejski Kongres MŚP już za nami

W Fabryce Porcelany w Katowicach odbyła się trzecia edycja konferencji Think Eco! Debaty dotyczyły prowadzenia proekologicznej polityki rozwoju.

Myśl ekologicznie! Europejski Kongres MŚP już za nami

29 lipca 2021 roku w ramach Europejskiego Kongresu MŚP odbyła się konferencja III ThinkEco! Forum pod hasłem: „Metan, wodór oraz dwutlenek węgla. Problem, zagrożenie czy przyszłość dla świata?” Organizatorem była Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Wydarzenie miało miejsce w Fabryce Porcelany w Katowicach.

W spotkaniu (w formule hybrydowej) wzięli udział przedstawiciele rządu, Parlamentu Europejskiego, władz regionu, samorządowcy, eksperci ds. ekologii, a także reprezentanci świata nauki i przedsiębiorcy. W czasie debaty omówione zostały tematy związane z alternatywnymi źródłami energii , „Zielonym Ładem” oraz założeniami Funduszu Odbudowy i budowaniem zielonej gospodarki.

Transformacja gospodarcza w oparciu o „Zielony Ład” jest wyzwaniem przed którym stoi Polska. Istotne jest przedstawienie najkorzystniejszych rozwiązań, przemyślenie procesów wytwórczych oraz sposobu ich modernizacji w kierunku wykorzystania wydajniejszych i ekologicznych technologii.

Cykl konferencji Think Eco! Powstał w 2020 roku z inicjatywy RIG Katowice. Poprzednie wydarzenia miały miejsce 25 czerwca i 30 września w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.

Jak podkreśla Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizator EKMŚP degradacja środowiska naturalnego oraz postępujące zmiany klimatyczne to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Synergia środowiska przedsiębiorców z przedstawicielami instytucji publicznych, którzy odpowiadają za tematy ekologii w Polsce, może zbudować kierunek działania na kolejne lata

Zdaniem Adama Abramowicza, rzecznika MŚP, bazą do wprowadzania nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań na szeroką skalę jest interdyscyplinarne i kompleksowe podejście.

Aspekty ekologiczne są obecne w Europejskim oraz Krajowym Planie Odbudowy. Mocny nacisk na problematykę ekologiczną jest także położony w strategiach rozwojowych wielu kluczowych przedsiębiorstw. Ważne jest aby rodzime firmy były gotowe na nadchodzące zmiany. Konieczne jest przyjęcie złotego środka między ochroną środowiska, a interesami gospodarczymi.

Dyskusja dotyczyła różnorodnych tematów związanych z szeroko pojętą polityką ekologiczną obejmującą problematykę od finansowania unijnego dla zielonej gospodarki, przez światowe trendy w wykorzystaniu metanu, wodór jako zeroemisyjne paliwo przyszłości czy wojna ze smogiem.

Wśród zaproszonych byli m.in. Adam Abramowicz, rzecznik MŚP; Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze; Dariusz Polowy, Prezydent Miasta Racibórz; Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski; Jerzy Buzek, Europoseł; Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice; Tomasz Bednarek, Prezes Zarządu, WFOŚiGW Katowice i inni.

Czego dotyczyło III Think Eco! Forum

Tematami poruszanymi na konferencji był Europejski Zielony Ład, Fundusz Odbudowy i zielona gospodarka m. in zagospodarowanie terenów pokopalnianych i przyszłość górnictwa w Polsce.
Poruszono również problem metanu i jego zagrożenia dla klimatu, wodoru jako zeroemisyjnego paliwa przyszłości i polskiej strategii wodorowej do 2030 roku, a także odnawialnych źródeł energii, odpady oraz walki ze smogiem.

Na zdjęciu Szymon Byliński , dyrektor Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska fot. fb Europejski Kongres MŚP
Na zdjęciu Szymon Byliński , dyrektor Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska fot. fb Europejski Kongres MŚP

 

Jak mówił dyrektor Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska Szymon Byliński został opracowany projekt polskiej strategii wodorowej spójnej z polityką energetyczną. Strategia wodorowa zostanie przyjęta w trzecim kwartale tego roku i dotyczy wodoru niskoemisyjnego. Nie są wskazane konkretne technologie, gdyż jak mówi Byliński, niepotrzebne jest ograniczanie technologii przy pomocy których wodór miałby być produkowany. Nie chcemy koncentrować się tylko na tym, co w Unii Europejskiej nazywane jest wodorem zielonym, ale wspierać wszystkie technologie produkcji niskoemisyjnego wodoru- wspomina dyrektor

Na zdjęciu Karolina Mucha Kuś, Dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, fot. fb Europejski Kongres MŚP

 

Poruszany był temat zrównoważonego transportu. Karolina Mucha Kuś, Dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, przypomina iż górnośląsko- zagłębiowska metropolia jest pierwszą i póki co jedyną tego typu metropolią w Polsce, która powstała na mocy dedykowanej ustawy. Jednym z celów zapisanych w ustawie jest organizowanie na tym terenie transportu zbiorowego. Na zapytanie dotyczące wykorzystania wodoru na Śląsku dyrektor departamentu projektów i inwestycji, odpowiada: „dostaliśmy zielone światło na dofinansowanie zakupu dwudziestu autobusów wodorowych w ramach programu Zielony Transport Publiczny organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska”.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach w ramach Europejskiego Kongresu MŚP zaplanowała po III Think Eco! Forum kolejne wydarzenia w Katowicach: Finansowanie nowych technologii i eksportu – 2 września, Automotive - 16 września oraz Podatki, budżet państwa a przedsiębiorcy. Co nowego czego czeka MŚP? na koniec września.

/RIG Katowice, oprac. d/

fot. fb Europejski Kongres MŚP

Podobne artykuły

Wyszukiwarka