• +48 502 21 31 22

Arboretum Bramy Morawskiej rozkwita

W ostatnim czasie zlikwidowano stare szlabany i barierki przy wejściu, w mini-zoo pojawiły się owce kameruńskie, a także powstaje Leśny Kącik Malucha. Odbędą się również kolejne koncerty.

Arboretum Bramy Morawskiej rozkwita

Arboretum Bramy Morawskiej znane jest w regionie jako weekendowa atrakcja dla całych rodzin. Spacery leśnymi duktami, ścieżka zdrowia, mini zoo, a w szczególności Zaczarowany Ogród przyciągają tłumy. Jak podkreśla Miasto Racibórz, miejsce to przeżywa renesans, a jego potencjał skutecznie wykorzystuje i rozwija zarządzająca lasem Elżbieta Skrzymowska – dyrektor Arboretum.

- Małymi krokami do przodu – śmieje się Elżbieta Skrzymowska. - Rzeczywiście teraz finalizuje się kilka spraw, nad którymi pracowaliśmy od dłuższego czasu. Udało się uzyskać zgodę PKP PLK na likwidację starych szlabanów i barierek przy nieczynnej już linii kolejowej u wejścia do arboretum. To kolejny po rozebraniu kamiennej bramy i montażu tablic informacyjnych krok do zagospodarowania na nowo tego miejsca. Dzięki uzgodnieniom z PKP mogliśmy także otworzyć zdecydowanie bardziej przyjazne seniorom, osobom na wózkach i rodzinom z małymi dziećmi boczne wejście do Zaczarowanego Ogrodu (od strony torów kolejowych). Za kilka dni dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Odra 45 uruchomimy nową atrakcję, jaką jest schron z czasów II Wojny Światowej dla dowództwa obrony przeciwlotniczej Raciborza - zapowiada dyrektor Arboretum.

Wzbogacanie oferty Arboretum, działania, dzięki którym miejsce to staje się jeszcze bardziej atrakcyjne i otwarte dla mieszkańców i przyjezdnych, udaje się realizować przy jednoczesnej dbałości o zachowanie walorów przyrodniczych lasu Obora. - Trochę tego jest! Dbamy o nowe nasadzenia, miejsca do odpoczynku, ekologiczne stojaki na rowery. Od kilku dni Arboretum jako jedno z ponad tysiąca miejsc w Polsce ma swój unikalny znaczek turystyczny o numerze 1070. Kolekcjonerom nie trzeba przedstawiać tego przedmiotu. W naszym mini-zoo pojawiły się owce kameruńskie. Po niedługim okresie aklimatyzacji i dostosowania wybiegu będzie możliwość ich pokarmienia. Na pewno o tym poinformujemy! – zapewnia dyrektor Elżbieta Skrzymowska.

Miejski las staje się coraz bardziej przyjazny i atrakcyjny także dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Drengowie znad Górnej Odry, których osada w bezpośrednim sąsiedztwie Arboretum ciągle się rozbudowuje. W czerwcu odbędzie się tu kolejna edycja Festiwalu Średniowiecznego, a jedną z atrakcji będzie leśna gra terenowa, które stanie się trwałą atrakcją Obory.

Na terenie Arboretum powstaje aktualnie Leśny Kącik Malucha – atrakcja realizowana siłami mieszkańców we współpracy z miastem w ramach inicjatywy lokalnej nabiera coraz to bardziej realnych kształtów. Jest już domek dla dzieci i ścieżka sensoryczna. W miejscu tym będzie można realizować np. warsztaty i zajęcua z maluchami.

Niedzielny koncert muzyki filmowej i klasycznej w wykonaniu raciborskiego kwartetu smyczkowego 4Ever to kolejny pomysł na wykorzystanie potencjału tego miejsca. – Zorganizowanie takiego koncertu było moim marzeniem – nie ukrywa Elżbieta Skrzymowska, z wykształcenia biolog, sercem i po godzinach jazzmanka. - Dzięki współpracy z Raciborskim Centrum Kultury, Wydziałem Promocji Urzędu Miasta i OSiR-em udało się zaproponować taką muzyczną ucztę mieszkańcom. Frekwencja i echa niedzielnego koncertu pokazują, że to był trafiony pomysł. Czy będą kolejne koncerty? Oczywiście. Już 20 czerwca, a kolejny najprawdopodobniej w połowie sierpnia. O wszystkim będziemy informować na naszym facebooku – mówi dyrektor Skrzymowska.

- Nowe atrakcje, gry terenowe, koncerty, otwarcie na współpracę ze stowarzyszeniami i mieszkańcami to nie jest dzieło przypadku, a efekt ciężkiej pracy. Nominując panią Elżbietę Skrzymowską na dyrektora, wiedziałem, że będzie dobrze. Powiem więcej. Jest bardzo dobrze. Miałem okazję wczoraj spotkać się i porozmawiać z panią dyrektor, która opowiedziała mi o kolejnych ciekawych projektach. Nie ma mowy o osiadaniu na laurach - podsumowuje prezydent Raciborza Dariusz Polowy.



fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka