• +48 502 21 31 22

Tu tworzyli Liszt i van Beethoven. Pałac Lichnowskich w Krzyżanowciach

Obecnie w pałacu mieści się Dom Opieki Społecznej Różany Pałac prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy.

Tu tworzyli Liszt i van Beethoven. Pałac Lichnowskich w Krzyżanowciach

Pałac w Krzyżanowciach usytuowany jest w centralnej części miejscowości, przy ul. Kolejowej. Zbudowany został w 1700 r. przez hrabiego Jana Bernarda Praschma, a po jego śmierci w 1708 r. sprzedany baronowi Karolowi Gabrielowi von Wengerski. 22 listopada 1775 r. pałac stał się własnością rodu Lichnowskich, którzy gruntownie go przebudowali ok. 1856 r. w stylu neogotyckim. Dzisiaj stanowi eklektyczną mieszaninę stylów.

Pałac został wzniesiony na planie rzutu prostokąta z trzema ośmiobocznymi basztami w narożach i wieżą od strony południowo-wschodniej, w której znajduje się kaplica. W latach 1843-48 przebywał i tworzył w pałacu Franciszek Liszt. Istnieją również dowody na pobyt w tym obiekcie Ludwika van Beethovena. Obecnie w pałacu mieści się Dom Opieki Społecznej Różany Pałac prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy.

Do pałacu prowadzi brama wjazdowa wychodząca na obecną ul. Tworkowską. Jest to obiekt murowany, wybudowany w 1856 r. przez księcia Karola von Lichnowskiego. Nad bramą znajduje się pamiątkowa tablica, na której widnieje nazwisko księcia i rok budowy bramy. Dawniej nad bramą znajdowało się mieszkanie, którego lokator miał za zadanie zamykać ją i otwierać. Wrota, które zawieszone są w bramie, zostały ręcznie wykute przez miejscowego kowala. Ze względu na silne pęknięcia muru brama została zamknięta w 1993 r., a nowe wejście do pałacu znajduje się przy ul. Wyzwolenia. Wokół pałacu zachował się do dzisiaj okazały park, w którym rosną wiekowe okazy drzew.

Fot. Wikipedia

Podobne artykuły

Wyszukiwarka