Strona główna » Wiadomości » Gospodarka odpadami » Kanalizacja to nie śmietnik - ZWiK przypomina

Kanalizacja to nie śmietnik - ZWiK przypominaŚmieci, które lądują w kanalizacji utrudniają oczyszczanie ścieków i prowadzą do niedrożności sieci.

Artykuł opracowany przez:

Mimo dużej świadomości mieszkańców, nadal zdarza się, że w kanalizacji lądują szkodliwe odpady. Dlatego, aby praca oczyszczalni mogła sprawnie przebiegać, przypominamy, jakie rzeczy nie powinny trafiać do kanalizacji. Są to chusteczki nawilżane, waciki higieniczne, patyczki do uszu, pieluchy, podpaski, tampony, bandaże, szmaty, odzież, torebki foliowe. W rurach tworzą one zwartą masę lub sploty, które uniemożliwiają przepływ ścieków. Nie wolno także umieszczać w niej tłuszczów, olejów i pożywienia, które tężeją w kanalizacji i w rezultacie zmniejszają ich średnicę. 
Z kolei materiały budowlane, takie jak piasek, żwir, popiół czy farby opadają na dno rur i tworzą bardzo trudne do usunięcia struktury. Natomiast środki chemiczne, leki i papierosy szkodzą mikroorganizmom, które oczyszczają ścieki. 

Liczne śmieci, które lądują w kanalizacji utrudniają oczyszczanie ścieków i prowadzą do niedrożności sieci, co często przekłada się na podwyższenie kosztów działania oczyszczalni. Poza tym takie zachowanie jest nieekologiczne, a wszystkim z pewnością zależy na środowisku. Dlatego pamiętajmy, że kanalizacja to nie śmietnik i nie zaśmiecajmy jej odpadami. 
 

Opublikowano: 2019-08-06

Artykuł opracowany we współpracy z:

Powrót do listy »

Więcej artykułów