30 maja o godz. 17:30 w Sądzie Rejonowym w Raciborzu przy ul. Nowej 29 odbędzie się otwarty wykład popularnonaukowy pt. „Co wisi w powietrzu w Raciborzu”. Spotkanie organizowane jest w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego ACTRIS-PL i stanowi okazję, by zgłębić temat jakości powietrza, zmian klimatycznych oraz nowoczesnych metod badawczych stosowanych przez naukowców.
Wydarzenie skierowane jest do szerokiej publiczności – młodzieży i dorosłych – wszystkich zainteresowanych środowiskiem, nauką i technologią. Uczestnicy poznają zasady działania profesjonalnych urządzeń pomiarowych oraz metody, dzięki którym badane są zanieczyszczenia powietrza. W ramach wykładu przybliżona zostanie także ponadstuletnia historia Śląskiego Obserwatorium w Raciborzu, które od niemal wieku prowadzi stałe pomiary sejsmologiczne i atmosferyczne. Działalność Instytutu Geofizyki PAN w tym miejscu to ważny wkład w ogólnopolskie i międzynarodowe badania naukowe – prowadzone tuż obok, w Raciborzu.
Program wydarzenia:
-
17:30 – Powitanie i prezentacja Instytutu Geofizyki PAN
-
17:40 – Historia Śląskiego Obserwatorium w Raciborzu – Jan Kalabiński
-
18:00 – Pomiary sejsmologiczne w Obserwatorium – Wojciech Wojtak
-
18:20 – Czym jest europejskie konsorcjum ACTRIS? – dr hab. Aleksander Pietruczuk, kierownik projektu
-
18:30 – Skąd czerpiemy informacje o zanieczyszczeniu powietrza – sieć ACTRIS-PL – dr Artur Szkop
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja poprzez formularz online: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=QFWT4X-lJUG1FCzZ_RpshLSfniYlnEJNvHx7ZKidaFdUQlRITllLVzJJUUhNM0lQQ0lFMTdNN0FQVi4u&fbclid=IwY2xjawKaisFleHRuA2FlQixMABicmlkETF0T29qSGpiUzlwZ1AwVTl3AR6SyBVmGTpfLl9kiHlem8GViWn7guhkay5lKFlIWbsPA9ily5rLGedtGZ8WGg_aem_KLm6bwrTNG_crrsKBPu9QQ
fot. arch. red.
oprac. /kp/