Firmy podejmują coraz więcej działań, aby zachęcić pracowników do powrotu do biur. Odsetek pracowników spędzających w biurze co najmniej trzy dni w tygodniu wzrósł z 37% do 43% w ciągu roku. Pracodawcy tłumaczą, że chcą zapewnić lepszą współpracę, mentoring i budowanie kultury organizacyjnej.
– Przez dłuższy czas po pandemii firmy poszukiwały sposobów, by ponownie przyciągnąć pracowników do biur. Teraz sytuacja się stabilizuje, są firmy, które już osiągnęły swój cel, inne wciąż do tego dążą i to dotyczy wielu pracodawców w Polsce. Ogólnie w Europie kroki zachęcające do pracy stacjonarnej zamierza podjąć 3 na 10 firm, w naszym kraju ten odsetek jest pewnie wyższy. Natomiast działania są zbliżone i dotyczą głównie zwiększenia liczby dni pracy z biura w tygodniu przy akceptacji pewnego poziomu pracy zdalnej. Osoby, które niechętnie rezygnują z wykonywania obowiązków z domu, to przede wszystkim te, które mają zobowiązania, takie jak opieka nad rodziną. Dlatego inicjatywy, które mają zachęcić je do częstszej pracy z biura, powinny być odpowiednio zaplanowane i przemyślane – podkreśla Paweł Dobrowolski, dyrektor w dziale powierzchni biurowych CBRE.
Swoje obowiązki stacjonarnie przez trzy lub więcej dni w tygodniu w europejskich firmach wykonuje 43% pracowników. Rok temu odsetek ten wynosił 37% – wynika z raportu CBRE "European Office Occupier Sentiment Survey 2024". 71% zatrudnionych pracuje z biura przez dwa lub trzy dni w tygodniu, a najbardziej popularnym modelem są dwa dni pracy stacjonarnej i trzy zdalnej (39%). Trzy dni pracy z biura dotyczą 32% zatrudnionych, a cztery dni – 9%. 2% responentów spędza cały tydzień spędza w firmie, z kolei model jednego dnia stacjonarnego wykonywania obowiązków dotyczy 7% pracowników.
Choć poziom obecności pracowników w biurach w Europie zbliża się do oczekiwań pracodawców, to w poszczególnych krajach istnieją znaczące różnice. Polskie przedsiębiorstwa chętniej widziałyby swoich pracowników w biurze częściej niż obecnie – połowa badanych firm chciałaby, aby pracownicy spędzali w biurze trzy dni w tygodniu. Mniejsze poparcie, odpowiednio 13% i 5%, dotyczy modeli dwudniowej i jednodniowej obecności. Raport CBRE wskazuje na ogólną akceptację modelu pracy hybrydowej. Jedynie 4% firm dąży do całkowitego powrotu do pracy stacjonarnej.
– Wciąż nie wszystkie firmy włączyły w regulamin pracy zasady dotyczące pracy zdalnej. Z naszego raportu wynika, że takie zapisy ma trzy czwarte z nich, przy czym tylko w nieco ponad połowie z tych organizacji są one obowiązkowe. Część firm pozwala pracownikom podejmować decyzje dotyczące poziomu ich obecności w biurze – wskazuje Paweł Dobrowolski.
fot. freepik.com
oprac. /kp/