W niedzielę 25 września osiem bunkrów przeciwpiechotnych w Czechach i Polsce zostanie otwartych dla zwiedzających. Zainteresowani będą mieli niepowtarzalną okazję, by zobaczyć miejsca, które na co dzień nie są dostępne. Zwiedzanie będzie odbywało się z przewodnikiem w godz. od 10:00 do 17:00. Tego samego dnia będzie można również wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem wzdłuż linii fortyfikacji Republiki Czeskiej.
– Projekt "Fortyfikacje Śląska" ma za zadanie przedstawić i odwzorować cały system fortyfikacji wojskowych, który zaczął powstawać przed II wojną światową. To właśnie te fortyfikacje z silnym motywem historycznym, które dzięki ciężkiej pracy przekształciły się w wiele dostępnych twierdz i otwartych muzeów, oferują szeroką gamę atrakcji dla turystów, a także są pamiątką tej jeszcze niedawnej przeszłości – wyjaśnia Jan Černý, dyrektor Regionu Turystycznego Śląsk Opawski.
Sześć budynków będzie dostępnych po stronie czeskiej, a dwa po stronie polskiej. Nie tylko dla dzieci zostanie przygotowana karta do gry z mapą, na której za wykonanie zadania można będzie otrzymać czekoladowy medal. Karty do gry oraz nagrody będą dostępne w każdym z ośmiu miejsc.
Dzięki projektowi powstała również nowa strona internetowa, na której dostępne są wszystkie szczegółowe informacje o akcji "Otwarte bunkry", a także o zaangażowanych obiektach. Prezentacja jest dostępna na www.opevneni-slezska.eu.
Akcja "Otwarte bunkry" jest realizowana w ramach projektu „Fortyfikacje Śląska” nr rej. CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_013/0002148, który był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program INTERREG V-A Czechy - Polska poprzez Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia. Projekt powstał we współpracy pomiędzy Regionem Turystycznym Śląsk Opawski oraz polskim partnerem – Stowarzyszeniem na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium. Samo wydarzenie poprzedzi również wydanie drukowanego przewodnika z mapami oraz uruchomienie strony internetowej, na której dostępne będą informacje o obiektach po stronie czeskiej i polskiej.
– Łącząc fortyfikacje i muzea związane z tematyką militarną po stronie czeskiej i polskiej, powstaje duży obszar, który oferuje wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Wierzę, że rozpoczniemy nową tradycję, a "Otwarte bunkry" staną się corocznym wydarzeniem i przyczynią się do podniesienia atrakcyjności i frekwencji turystycznej regionu – dodaje Jan Černý.
fot. KVH Opava
oprac. /kp/