Z rzeczywistości w przestrzeń wirtualną i z powrotem, w najdalsze zakątki globu i w kosmos, a także w poprzek czasu – poprzez eksperymenty artystyczne, nowoczesne technologie i dzięki historiom tych, którzy sami przeżyli ciekawe przeniesienie. Tegoroczna, 65. edycja festiwalu Bezručova Opava będzie odbywała się pod hasłem "Migracja między światami". Wrześniowy przegląd kulturalny zaoferuje ponad pięćdziesiąt wydarzeń ze wszystkich gatunków artystycznych.
– Podczas niektórych wydarzeń festiwalu wykorzystamy wirtualną rzeczywistość, dzięki której zwiedzający znajdą się w butach Gregora Samsy z opowiadania Franza Kafki "Przemiana" lub z wirtualnymi okularami na nosie będą mogli doświadczyć z bliska i dosłownie dotknąć spektaklu teatralnego "Společenstvo vlastníků" Teatru Vosto5, spektaklu "Hamlet" Teatru Na zábradlí czy spektaklu "Pusťte Donnu k maturitě" Teatru pod Palmovką. Mieszkańcy Opawy doświadczą połączenia żywych artystów i najnowocześniejszej technologii w eksperymentalnej produkcji "Laterna Magika" Robot Radius – opisuje Petr Rotrekl, dramaturg kulturalny miasta Opawa.
Jednak uczestnicy festiwalu przeniosą się także między światami na osi geograficznej, kiedy poprzez wykłady, wystawy i panele dyskusyjne odwiedzą Dubaj i jego Expo 2020, pojadą do Meksyku, poznają Izrael i wyjątkowe relacje między Czechami i narodem żydowskim lub odwiedzą Papuę Nową Gwineę. – W przypadku Papui Nowej Gwinei dzięki projektowi malarki i fotografki Barbory Šlapetovej oraz rzeźbiarza Lukáša Rittsteina będziecie także świadkami cudownego spotkania dwóch światów rozdzielonych odległością czasową, czyli świata rdzennych plemion z odległych terenów Papui Zachodniej i Papui Nowej Gwinei z przedstawicielami współczesnej cywilizacji – astronautami NASA – dodaje Petr Rotrekl.
W podróżach poza horyzonty czasu festiwal odwiedzi także światy przeszłości. – Czy to lata 90. w spektaklu Teatru Na zábradlí, czy czasy średniowiecznych pielgrzymów, na które zaprosi historyk sztuki prof. Ivan Foletti, od 11 lat pielgrzymujący ze swoimi uczniami po śladach przeszłości, aby trochę zbliżyć się do tego, jak człowiek mógł wtedy tego doświadczać – mówi dramaturg.
Opawa przeżyje magiczną podróż przez świat zwierząt do ich króla z teatrem ulicznym V.O.S.A. Theatre występującym na całym świecie. Wystawa fotografa Jana Pohribnego zabierze zwiedzających do granic raju, a grafik, malarz i pisarz Miloslav Moucha poprowadzi ich przez podróże swojego życia i twórczości.
Chętni zostaną przeniesieni do świata geniuszy muzyki klasycznej na koncercie Filharmonii im. Janáčka w Ostrawie. Tradycyjne wyobrażenia o tym, czym jest koncert organowy, zburzy eksperymentalna, naginająca gatunki bosa organistka Katta, a fenomenalni muzycy Radim Zenkl i Ondra Kozák zaprezentują wyjątkową muzykę przy użyciu nowoczesnych technologii. Pianista Dominik Fajkus zabierze publiczność na spacer po świecie znanych melodii z gier, a na muzycznej ścieżce festiwalu nie zabraknie też energicznego trzynastoosobowego zespołu z dużą sekcją dętą i wielogatunkowym repertuarem – The People czy podwójnego koncertu opawskiego zespołu Expedice Apalucha i bratysławskich Terrible 2s.
Ofertę filmową reprezentować będzie m.in. film Jima Jarmuscha łączący filozofię Wschodu, świat mafii i muzyki hip-hopowej "Ghost Dog – Droga samuraja" czy kultowe sci-fi Andrieja Tarkowskiego o spotkaniu z przeszłością i własnym ja – "Solaris". Nie zabraknie także tradycyjnego wspomienia poety Peta Bezruča i także w związku ze śląskim bardem Bezručova Opava zaprasza do podróży do miejsc bliskich sercu poety, takich jak Czerwony Dom w Kostelcu na Hané i chata z bali w Ostrawicy oraz ulubione kąpielisko Bezruča w potokach Ostrawicy.
Początek 5 września. Szczegółowy program można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Opawy.
oprac. /kp/