• +48 502 21 31 22

Zwiększ moc z GTI Performance - bądź bardziej ekologiczny

Branża: Usługi motoryzacyjne-naprawa pojazdów

Chiptuning daje więcej mocy, więcej momentu obrotowego, a przy tym pozwala na mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Artykuł opracowany przez:

Andrzej Kotzur

mechanika pojazdowa

Firma działa w branżach:
Usługi motoryzacyjne-naprawa pojazdów

Co właściwie oznacza chiptuning? Zabieg to nic innego, jak dostosowanie parametrów silnika do jego faktycznych możliwości czy stanu technicznego poprzez przygotowanie i aktualizację oprogramowania w sterowniku silnika. Uzyskujemy dzięki temu więcej mocy, więcej momentu obrotowego, a nasz samochód zużywa mniej paliwa. Efektem ubocznym jest mniejsza emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Jak to możliwe? Wyjeżdżając z fabryki, każdy silnik otrzymuje takie samo oprogramowanie, jednakże po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów każdy samochód jest inaczej eksploatowany, każdy silnik nabiera innej charakterystyki. Właśnie wtedy najlepiej na nowo przygotować oprogramowanie sterownika, które będzie dostosowane pod konkretny egzemplarz. – To wszystko wpływa nie tylko na wygodę i radość z jazdy, ale także na bezpieczeństwo. Dodatkowo nowe, dostosowane do naszego samochodu oprogramowanie sprawia, że jesteśmy bardziej ekologiczni – wyjaśnia Andrzej Kotzur z GTI Performance.

Ryzykowny zabieg?

Mimo wyraźnych korzyści zabiegu, można spotkać przeciwników, którzy strzegą przed wykonaniem chiptuningu. Nie da się ukryć, że taka modyfikacja silnika nie jest rzeczą łatwą, jeśli więc korzystamy z usług amatorów, możemy liczyć się z negatywnymi skutkami. Aby zabieg był w pełni bezpieczny i profesjonalny, najpierw należy udać się na hamownię. – Najważniejszym krokiem jest pomiar diagnostyczny, który gwarantuje dopasowanie oprogramowania do stanu technicznego pojazdu. Może się okazać, że samochód ma uszkodzone któreś części, a to automatycznie go dyskwalifikuje – mówi Andrzej Kotzur z GTI Perfomrance. Po przeprowadzeniu diagnostyki dostosowujemy odpowiednie parametry silnika, takie jak na przykład dawka paliwa czy doładowanie do stanu faktycznego. Finalnie możemy uzyskać maksymalne osiągi dla danej jednostki lub najbardziej zrównoważoną pracę, dzięki czemu zoptymalizujemy zużycie paliwa oraz emisję szkodliwych substancji. Po wykonanym zabiegu samochód powinien trafić na hamownię oraz ponownie na diagnostykę, gdzie mechanik sprawdzi, czy osiągnięto zamierzone parametry. Należy wystrzegać się tak zwanych „gotowych uniwersalnych programów”, które krótkoterminowo mogą się wydawać tańszym rozwiązaniem, ale długofalowo mogą spowodować przedwczesne zużycie naszej jednostki napędowej.

O jakości usług firmy GTI Performance świadczy wyróżnienie w plebiscycie Dziennika Zachodniego. GTI Performance zostało laureatem I miejsca w etapie miejsko-powiatowym województwa śląskiego, w kategorii Warsztat Samochodowy Roku w Rybniku, powiecie rybnickim i powiecie raciborskim. W rankingu wojewódzkim kategorii Warsztat Samochodowy Roku firma Andrzeja Kotzura zdobyła II miejsce.

Poza szeroko omówionym chiptuningiem GTI Performance zaprasza także w celu przeróbki silników, sportowych układów wydechowych, elektryki i elektroniki, serwisu i napraw bieżących. GTI to niezależny serwis takich marek jak VW, Audi, Seat i Škoda.

 

Podobe artykuły

Wyszukiwarka