• +48 502 21 31 22

Bezpieczne pływanie z ALFA AQUA

Branża: Odnowa biologiczna i SPA, sauny

Jakub Równicki - instruktor pływania z ALFA AQUA wyjaśnia, jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą.

Artykuł opracowany przez:

ALFA AQUA Jakub Równicki

nauka pływania

Firma działa w branżach:
Odnowa biologiczna i SPA, sauny


Czy umiejętność pływania w obecnych czasach jest potrzebna? To tak jakby zapytać koncerny motoryzacyjne czy silniki w samochodach są potrzebne. Tak, umiejętność pływania jest potrzebna, zważywszy na to ile się słyszy co roku o utonięciach na rożnych akwenach wodnych, czy to strzeżonych, czy też nie. Czy nie warto poświęcić trochę wolnego czasu,  aby z roku na rok było utonięć coraz mniej? Czy 45 minut w ciągu tygodnia to dużo dla poczucia bezpieczeństwa nad wodą? Nie zapominajmy, że basen to najlepszy antydepresant oraz sposób spędzenia wolnego czasu. Pamiętajmy także, że  ruch w wodzie jest dobry dla wypracowania lepszej kondycji i poprawy zdrowia. Należy jednak wiedzieć, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą. Jeśli więc odpowiedzieli sobie Państwo na pytania, czy Wasze dziecko lub Wy powinniście umieć pływać i jeżeli odpowiedź brzmi TAK, spotkajmy się na zajęciach, gdzie zdobędziemy te umiejętności.

Wróćmy jeszcze do kwestii bezpieczeństwa nad wodą. W okresie letnim organizowanych  jest wiele akcji informacyjnych z zakresu bezpieczeństwa nad zbiornikami wodnymi. Większość zasad znamy na pamięć, lecz czy mimo to stosujemy się do nich? Z moich kilkuletnich obserwacji podczas pracy w sezonach letnich jako ratownik wodny na akwenach wodnych takich jak morze i baseny miejskie wynika, że niestety mało kto stosuje się do zasad. Nieraz rządzi brawura, nierozwaga, a co gorsza alkohol. Czasem sami przez nasza nieuwagę prowokujemy zagrożenia. 

W nauce pływania, po oswojeniu z wodą, w pierwszej kolejności opanowujemy pływanie na plecach. Dlaczego?  Ponieważ w tej pozycji mamy stały dostęp do powietrza, jesteśmy w stanie zobaczyć co się dzieje wokół, a w razie potrzeby możemy zawołać o pomoc. 

W pozycji na plecach płuca pełnią role koła ratunkowego przez powietrze, które je wypełnia. Dzięki temu można spokojnie poczekać na pomoc. W większości przypadków toną osoby, które potrafią pływać. Moim zdaniem powinniśmy wpajać informację, że w czasie zagrożenia należy położyć się na plecach zamiast walczyć z wodą. Bez pomocy osób trzecich prawdopodobnie przegramy tę walkę.  Dbając o nasze bezpieczeństwo, a tym samym życie, powinniśmy korzystać ze strzeżonych kąpielisk. Dzieci powinny być pod nadzorem osoby dorosłej.  W sytuacji zagrożeń należy pamiętać o przydatnych numerach telefonu: 112 – numer alarmowy, 997 – policja, 998 – straż pożarna, 999 – pogotowie ratunkowe.

Przypominamy algorytm postępowania:

    1. Oceń Bezpieczeństwo
    2. Oceń przytomność
    3. Udrożnij Drogi Oddechowe
    4. U osoby wyciągniętej z wody wykonaj 5 oddechów ratunkowych.
    5. Oceń Oddech 
    6. Zadzwoń na 112 lub 999
    7. Wykonaj 30 ucisków klatki piersiowej
    8. Wykonaj 2 oddechy ratownicze
    9. Kontynuuj RKO w stosunku 30 : 2
    10. Gdy dostępne jest AED włącz i wykonuj polecenia.

Zajęcia z ALFA AQUA odbywają się w H2Ostróg w Raciborzu.

 

Statystyki
Zgodnie z danymi za rok 2018: „mężczyźni, którzy stanowią aż 89 procent wszystkich ofiar utonięć. Woda pochłonęła najwięcej osób w wieku od 19 do 49 lat oraz ponad 60-letnich. Najmniej ofiar było wśród dzieci i młodzieży. Wbrew pozorom najbezpieczniejszy był wypoczynek nad morzem, gdzie zginęło 14 osób (8 %). Najczęściej ludzie ginęli nad jeziorem, aż 57 osób (31%), oraz w stawach – 44 osoby (24%) i rzekach 43 osoby (23%).”*

* statystyka Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Podobe artykuły

Wyszukiwarka