• +48 502 21 31 22

Finansowanie nowych technologii i eksportu - Europejski Kongres MŚP

Projekt: Finanse Spotkania branżowe Promocja biznesu

Podczas Europejskiego Kongresu MŚP omówiono dostępne pożyczki, dotacje, granty i wejścia kapitałowe wspierający rozwój firm w kierunku innowacji.

2 września br. w Fabryce Porcelany w Katowicach odbyło się trzecie wydarzenie specjalnej edycji Europejskiego Kongresu MŚP. Skupiło się ono na przedstawieniu finansowania nowych technologii i eksportu. Eksperci ds. finansów, reprezentanci kluczowych instytucji kapitałowych i ubezpieczeniowych, rządowych punktów doradczych zajmujących się wdrażaniem instrumentów finansowych programów UE – przedstawili zagadnienia, które pozwalają na rozwój konkurencyjności firm.

Jak powiedział organizator wydarzenia, Tomasz Zjawiony, spotkanie pozwoliło na poruszenie tematu promocji polskiej gospodarki. -Eksport jest naszym kołem zamachowym. Narzędzi finansowych jest sporo, są natomiast poukrywanie w wielu instytucjach – powiedział.

Spotkanie zostało otworzone przez Tadeusza Kościńskiego, Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, Podkreślił, iż Polska stosunkowo dobrze przeszła czas pandemii, a ubiegłoroczna recesja była jedną z najpłytszych w całej UE, dziś natomiast można zaobserwować mocne odbicie gospodarcze.

Jak wymieniał Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, polska gospodarka potrzebuje silnych, rozwijających się firm. To niezwykle istotne dla polskiej gospodarki. - Dlatego mamy Polski Ład, którego celem jest rozwój polskich firm. Osiągnąć można to poprzez wsparcie innowacji, inwestycji i ekspansji zagranicznych, a także poprzez podatkowe zachęty dla nowych inwestorów. W tym celu opracowany został cały pakiet ulg. Polski Ład to pakiet rozwiązań dla tych, którzy inwestują w nowe rozwiązania i produkty, chcą się rozwijać i podbijać nowe rynki. Tylko w ten sposób polskie firmy będą atrakcyjne na arenie międzynarodowej- mówił.

Współgospodarze EKMŚP- reprezentanci władz Miasta Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zabrali głos w trakcie wprowadzenia do eksperckiej dyskusji. Wiceprezydent Katowic podkreślił iż samorząd aktywizuje przedsiębiorczość w mieście, mimo pandemii, biznes bardzo szybko wraca do formy.

– Myślę, że koniunktura gospodarcza wszystkim sprzyja. Będzie się dużo działo na rynku inwestycyjnym. Rynek nowoczesnych usług jest również obiecujący. Katowice mają przed sobą bardzo dobry okres, poziom aktywności inwestycyjnej, decyzji związanej z lokowaniem nowego biznesu w Katowicach jest niespotykanie wysoki. Takiego dobrego czasu nie mieliśmy od kilkunastu lat, musimy go wykorzystać. Deklaruję, że będziemy nadal uczestniczyli w rynku wielkich wydarzeń, bo on napędza usługi i je generuje. – mówił Bogumił Sobula, Wiceprezydent Katowic.

Wiceprzewodniczący Zarządu GZM, Henryk Borczyk, podkreślał iż miasta, które wchodzą w skład metropolii mają zasadniczy wpływ na poziom eksportu województwa śląskiego.

To uwarunkowania logistyczne determinują ten rozwój. To kwesta infrastruktury, portu lotniczego, kapitalnego połączenia logistycznego Śląska, terminalu w Gliwicach i umiejętności wykorzystania tej szansy. Województwo śląskie jest także atrakcyjne dla start-up’ów. Olbrzymie środki otrzyma z unijnego Funduszu Spójności, Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Regionalnego Programu Operacyjnego.

Finansowanie eksportu

Podczas pierwszego panelu Partnerzy merytoryczni przedstawili narzędzia wspierające rozwój eksportu.

Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje finansowanie i zabezpieczanie kontraktów eksportowych, inwestycji zagranicznych, gdzie polska spółka jest wykonawcą bądź inwestorem.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu w latach 2017-2023 wdraża projekt „Polskie Mosty Technologiczne”, dzięki któremu przedstawiciele MŚP mogą otrzymać pożyczę de minimis w wysokości 180 tys. zł/

KUKE S. A. proponuje natomiast ubezpieczenia krótkoterminowych należności eksportowych – ubezpieczenia kontraktów, ryzyka produkcji, gwarancje kontraktowe i inwestycyjne, zaś Bank Pekao S.A. akredytywę – instrument, który umożliwia bezpieczne transakcje handlowe i minimalizacje ryzyka.

Rozwój firm i start-upów

Następnie eksperci związani z samorządem, reprezentanci agencji regionalnych i strefy ekonomicznej skupi się na wspieraniu biznesu w zakresie nowych technologii

Jak podkreślił Krzysztof Lewandowski, I zastępca prezydenta Zabrza istotne jest wyznaczenie nowych kierunków rozwoju inwestycyjnego. W Zabrzu stawia się na startupy z branży medycznej i okołomedycznej. - Nikt nie ma wątpliwości, że to nowoczesne technologie będą decydowały o tym, który obszar świata będzie się rozwijać- podsumował.

Finanse z UE

Paneliści zwrócili uwagę na fakt, iż szykuje się wiele nowych instrumentów finansowych, w szczególności na dotacje technologiczne na lata 2021-2027. Beneficjenci z MŚP będą mieli wiele opcji wyboru.

Do tej pory w Europejskim Kongresie MŚP wzięło udział 6700 uczestników. RIG w Katowicach wziął pod lupę kwestię związane ze sztuczną inteligencją (AI), ekologią oraz finansowaniem nowych technologii i eksportu.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach w ramach Europejskiego Kongresu MŚP, we wrześniu zaprasza również na dwa spotkania w Katowicach: „Automotive i odpowiedzialna logistyka” – 29 września oraz „Podatki, budżet państwa a przedsiębiorcy. Co nowego czeka MŚP?” – 30 września.

fot. pixabay

Podobe artykuły

Wyszukiwarka