• +48 502 21 31 22

Zazielenianie energii to nowe miejsca pracy

Górnicy z dużym doświadczeniem zawodowym, którzy odchodzić będą z sektora wydobywczego, są już dziś potrzebni w sektorze odnawialnych źródeł energii, w tym w branży wiatrowej.

Zazielenianie energii to nowe miejsca pracy

Pierwsza grupa górników, którzy zgłosili się podczas rekrutacji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, rozpoczęła szkolenie na turbinach wiatrowych. Zaplanowany na kilka lat program szkoleń zaowocuje przygotowaniem górników, którzy odchodzą z kopalń do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych. Sprawiedliwa transformacja energetyczna to obecnie wyzwanie dla regionów węglowych. Zazielenianiu energii będzie towarzyszyć tworzenie nowych miejsc pracy oraz wsparcie dla osób pracujących w sektorze wydobywczym.

Projekt „Wiatr – kopalnia możliwości” stworzony przez EDF Renewables Polska ma na celu wsparcie górników i innych pracowników odchodzących z sektora wydobywczego w zdobyciu umiejętności i wiedzy, które umożliwią im zmianę zawodu i zdobycie kompetencji w obsłudze i serwisowaniu instalacji farm wiatrowych na lądzie. Jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie sektora OZE na pracowników. Patronat nad projektem objęli: Marek Wesoły – Sekretarz Stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Grzegorz Tobiszowski – europoseł oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

– Śląsk stoi przed dużym wyzwaniem w dobie odchodzenia od surowców kopalnych, zarówno pod względem gospodarczym, jak i społecznym. Jednak intensywny rozwój źródeł odnawialnych – w tym energetyki wiatrowej – nie powinien być traktowany jako zagrożenie, lecz jako szansa na dalszy rozwój. Ten program pokazuje, że konieczna transformacja energetyczna na zieloną energię nie wyklucza pracowników „starej” energetyki, wręcz przeciwnie – jest otwarta na ich umiejętności i doświadczenie – podkreśla Janusz Gajowiecki, prezes PSEW. – Mówimy o pracy przyszłości i kompetencjach przyszłości, w które program wyposaża polskich górników. Są to umiejętności, których przez kilkadziesiąt następnych lat będzie oczekiwał rynek OZE w Polsce. Technicy i serwisanci będą potrzebni zarówno w rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, jak i na morzu. Szacunki pokazują, że w tej branży w zależności od wykorzystanego potencjału, w ciągu najbliższych lat zatrudnienie będzie mogło znaleźć między 100 a 200 tys. pracowników – wskazuje.

Szkolenie oferowane bezpłatnie pracownikom sektora wydobywczego trwa dwa tygodnie i jest zgodne ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Oznacza to, że osoby, które przejdą kurs, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. – W ramach projektu górnicy będą mieli okazję uczestniczyć w czteromodułowym szkoleniu akredytowanym przez Global Wind Organization. Pierwszym modułem jest "Manual Handling", czyli kurs dotyczący manualnych prac transportowych. Następnym szkoleniem jest "Fire Awareness", które nauczy górników, jak postępować w przypadku pożaru. Trzecim modułem jest "Working at Heights", czyli bezpieczna praca na wysokościach, co jest kluczowym elementem pracy na turbinach wiatrowych. Ostatnie szkolenie to "First Aid", czyli pierwsza pomoc. Dodatkowo podejdą do egzaminu z obsługi podestów ruchomych wiszących oraz suwnic. W ramach projektu zaplanowana jest całodniowa wizyta na turbinie wiatrowej, która jeszcze bardziej pozwoli przybliżyć im przyszłe środowisko pracy. Oprócz części praktyczno-teoretycznej kursanci będą mieli szanse spotkać się z pracodawcami oraz odbyć pierwsze rozmowy kwalifikacyjne. Naszym celem jest nie tylko dostarczenie wiedzy teoretycznej, ale również wsparcie w znalezieniu pracy w nowej branży – mówi Artur Ambrożewicz, CEO Vulcan Training & Consultancy.

Jak podkreśla Marek Wesoły, pozyskiwanie nowych kompetencji przez górników to ważny element transformacji energetycznej w Polsce. – Podejmując się współpracy przy szkoleniu górników, którzy odchodzą z kopalń, kierowaliśmy się ideą prowadzenia sprawiedliwej transformacji. Jej centralną częścią zawsze musi być człowiek – zarówno pracownik sektora górniczego, jak i odbiorca energii elektrycznej, czy to indywidualny, czy przemysłowy. W sprawiedliwej transformacji należy zadbać o interesy każdej z tych grup, dlatego jako MAP chętnie zaangażowaliśmy się w program, który da nowe, pożądane na rynku pracy kompetencje dla górników kończących pracę w kopalniach SRK – wskazuje.

Zainteresowani nadal mogą zgłaszać się do udziału w drugiej turze bezpłatnego szkolenia, która planowana jest na pierwszy kwartał 2024 r.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka