Parlamentarzyści, samorządowcy i naukowcy spotkali się w Sali Sejmu Śląskiego, by wspólnie pracować nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego. Konferencja ta była pierwszym formalnym spotkaniem po przyjęciu przez Sejmik podczas obrad 27 sierpnia uchwały określającej zasady, tryb i harmonogram prac nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego "Śląskie 2030".
Jak podkreślił marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, kierunek zmian, w którym podąża region, wynika i będzie wynikał ze światowych trendów. – Bo to świat wymusza aktualizację naszych planów. Tego musimy być świadomi. Wiąże się to z szansami, ale też zagrożeniami. Dlatego elementem strategii musi być bezpieczeństwo. Ten sam świat, który obserwujemy szukając w nim inspiracji, stał się jednocześnie bardzo niespokojny. Dziś po upływie dekad znów obawiamy się konfliktu, który może się rozprzestrzenić na kolejne kraje. Mamy przy tym swoje problemy, jak choćby depopulacja czy kryzysy energetyczne. Poszukiwanie sposobów ich rozwiązywania musi poprzedzić dialog. Rozmawiajmy, czasem się spierajmy, ale tylko tak znajdziemy antidotum na bolączki, a wnioski pomogą w uporaniu się z wyzwaniami. Słuchajmy siebie nawzajem – podkreślił marszałek, otwierając konferencję.
W gronie prelegentów znaleźli się: Jakub Sawulski – zastępca dyrektora Departamentu Strategii w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Łukasz Sykała – kierownik Zespołu Badań Strategicznych Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, Stefania Koczar-Sikora – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, prof. Rafał Muster i dr Łukasz Trembaczowski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Jacek Kotra – dyrektor Parku Naukowo–Technologicznego Technopark Gliwice, prof. Urszula Myga-Piątek z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i prof. Krzysztof Kafka z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Podczas dyskusji podkreślono kluczową rolę edukacji w procesie transformacji. Zdaniem uczestników konferencji transformacja powinna być rozumiana jako konieczność rozwoju nauki, by śląskie uczelnie mogły skutecznie konkurować z takimi ośrodkami akademickimi jak Kraków czy Wrocław, które są popularniejsze niż uczelnie z województwa śląskiego.
Aktualizacja strategii obejmuje zmiany związane z modelem struktury funkcjonalno-przestrzennej, ustaleń oraz rekomendacji w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej w województwie. Jedną z kwestii jest podejście terytorialne, które zakłada dostosowanie działań do specyfiki danego obszaru, aby precyzyjnie odpowiadały one na jego potrzeby rozwojowe i uwzględniały jego różnorodność. Kolejnym ważnym aspektem jest spójność, czyli zapewnienie zgodności strategii i planów z dokumentami krajowymi oraz europejskimi, a także działanie w sposób zapobiegający negatywnym skutkom dla środowiska. Pojęcie zrównoważenia odnosi się tu zarówno do rozwoju zapewniającego spełnienie potrzeb lokalnych społeczności, jak i inwestycji, które powinny przynosić efekty bez ingerencji w środowisko.
Prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego będą prowadzone i koordynowane przez Departament Rozwoju i Transformacji Regionu, Referat – Regionalne Centrum Analiz i Planowania Strategicznego. Będzie to zbieranie danych i informacji, redakcja i synteza diagnozy zjawisk społeczno-gospodarczych, wyznaczenie obszarów strategicznej interwencji wraz z zakresem planowanych działań aż po określenie systemu realizacji i ram finansowych. W kontekście aktualizacji strategii samorząd województwa będzie współpracował z jednostkami samorządu terytorialnego, z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, administracją rządową, a także innymi województwami, szkołami wyższymi oraz jednostkami naukowo-badawczymi.
fot. Andrzej Grygiel/UMWS
oprac. /kp/