Rząd przyjął projekt ustawy o osłonach socjalnych dla górników. Będą to urlopy energetyczne i górnicze oraz jednorazowe odprawy pieniężne.
Chodzi o projekt ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego przedłożony przez ministra aktywów państwowych. Jak wyjaśnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, projekt zakłada wprowadzenie urlopów energetycznych, górniczych oraz jednorazowe odprawy pieniężne dla pracowników sektora elektroenergetycznego w okresie wyłączania jednostek wytwórczych oraz dla pracowników branży górnictwa węgla brunatnego w okresie redukcji wydobycia węgla brunatnego w związku z transformacją sektora elektroenergetycznego.
Obejmuje on nie tylko pracowników, którzy z państwowych spółek trafią wraz z aktywami węglowymi do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, ale też prywatnych firm spełniających wskazane warunki. W ocenie skutków regulacji projektu oszacowano, że wydatki z budżetu państwa na lata 2023–2033 wyniosą 1,27 mld zł. Dodano, że oszacowanie kwoty wydatków związanych z ustawowymi świadczeniami na lata 2034–2049 jest na obecnym etapie niemożliwe, gdyż będzie uzależnione od harmonogramu procesu wyłączania jednostek wytwórczych oraz systemowej redukcji wydobycia węgla brunatnego w związku z transformacją sektora elektroenergetycznego w Polsce.
Zdaniem KPRM proponowane rozwiązania zminimalizują negatywne skutki społeczno-gospodarczej transformacji sektora elektroenergetycznego i branży węgla brunatnego. Będą też podstawą do zrównoważonego przebiegu transformacji przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nowe przepisy wcielają w życie postanowienia umowy społecznej zawartej w grudniu 2022 r., która dotyczy sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, w tym wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Nowe przepisy ustalą zasady: nabycia prawa do urlopu energetycznego i urlopu górniczego, wypłaty świadczenia socjalnego w okresie korzystania z urlopu energetycznego i górniczego oraz wypłacania jednorazowej odprawy pieniężnej. Skorzystanie z tych rozwiązań będzie dobrowolne. Będzie to dotyczyć przedsiębiorstw energetycznych, przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego i spółek serwisowych przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego. Świadczenia pieniężne, tzn. świadczenia socjalne wynikające z urlopów energetycznych i urlopów górniczych oraz jednorazowe odprawy pieniężne będą mogły być przyznane pracownikowi tylko raz, bez względu na zmiany zatrudnienia.
System wypłat świadczeń socjalnych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych podlegać będzie notyfikacji do Komisji Europejskiej. Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
fot. pixabay.com
oprac. /kp/