W związku z tym, że kominek jest trudno usuwalnym elementem wystroju domu, warto jego doborowi poświęcić sporo energii, aby przez długi czas spełniał swoje funkcje – zarówno te praktyczne, jak i estetyczne.
Jak dobrać kominek?
Budowa dobrego kominka to zawsze sztuka kompromisu pomiędzy wyglądem kominka, parametrami technicznymi, oczekiwaniami klienta oraz końcową ceną urządzenia. – Jeśli wejdziemy do salonu, często pierwszą rzeczą, jaka zwraca naszą uwagę, jest rozpalony kominek. Ogień jako ujarzmiony żywioł zawsze przyciągnie nasz wzrok, ale zaraz potem dostrzegamy wkład kominkowy i całą bryłę kominka. Dlatego tak ważne jest, aby kominek współgrał z charakterem pomieszczenia, w którym się znajduje, odzwierciedlał upodobania właściciela. Jednym słowem, aby cieszył – mówi Mirosław Aniserowicz, właściciel firmy Marpol, która projektowaniem i wykonywaniem kominków zajmuje się już od 20 lat.
Kominek w 3D
Najłatwiej jest zaplanować budowę kominka na etapie projektowania domu, choć oczywiście możliwe jest również wkomponowanie go do już istniejącego budynku, co jednak bywa bardziej skomplikowane. Decydując się na kominek, zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, konieczne jest jednak zlecenie wykonania tego zadania profesjonalistom, którzy w swojej ofercie mają nie tylko budowę konkretnego urządzenia, ale również jego projektowanie i wizualizację 3D, co pozwoli zobaczyć planowaną konstrukcję jeszcze przed jej powstaniem. – Zawsze staramy się pomóc klientowi, pytamy czego oczekuje, doradzamy, aby w końcu stworzyć wizualizację kominka, przy czym często prace projektowe trwają dłużej niż fizyczna realizacja. Czas poświęcony na prace projektowe zwraca się jednak z nawiązką, gdyż dzięki technice komputerowej możemy pokazać kominek w rzeczywistości wirtualnej i mamy pewność, że klient otrzyma dokładnie to, czego oczekuje – podkreśla Mirosław Aniserowicz.
Wizualizacja 3D kominka daje ogromną elastyczność, pozwala na obejrzenie różnych projektów, np. kominków rustykalnych, nowoczesnych, narożnych, klasycznych, pozwala na zmiany kolorów czy materiałów, z jakich urządzenie jest wykonane. Niektóre firmy, jak np. Marpol, mają własne warsztaty kamieniarskie, co pozwala na realizację niemal wszystkich życzeń klienta.
Nie tylko dekoracja - praktyczna strona kominka
Estetyczna, dekoracyjna strona projektu to jednak dopiero pierwsza część. Zlecenie wykonania kominka profesjonalnej firmie zagwarantuje, że będzie on nie tylko piękną konstrukcją w salonie, ale także źródłem ciepła w pełni dopasowanym do specyfiki i zapotrzebowania danego budynku. Dlatego wykonawcy tego typu fachowych usług już na etapie rozmowy wstępnej wypytują inwestora o jego oczekiwania dotyczące kominka. – Istotne jest np. zapotrzebowanie domu na energię cieplną, interesuje nas też sposób ogrzewania domu, tryb życia domowników, instalacja kominowa, wentylacyjna, rodzaj podłoża. Na podstawie tych danych proponujemy klientowi kilka możliwych rozwiązań, dla jednego idealny okaże się kominek akumulacyjny z rozbudowanym systemem kanałów, w innym domu optymalny będzie kominek konwekcyjny, a w innym wodny – wyjaśnia Mirosław Aniserowicz.
Indywidualne podejście do każdego kominka
– Bazując na wiedzy wynikającej ze zbudowania i uruchomienia kilkuset kominków pomagamy wybrać wkład kominkowy czy zdecydować się na konkretny rodzaj kominka. Dzięki doświadczeniu i regularnemu udziałowi w szkoleniach wiemy, jak zrobić dobry kominek, co więcej – rozumiemy dlaczego zdecydowaliśmy się na wybór danej technologii i jakie korzyści przyniesie konkretne rozwiązanie klientowi – podsumowuje Mirosław Aniserowicz.
Z pełną ofertą kominków firmy Marpol można zapoznać się na stronie: www.kominkislask.pl.