• +48 502 21 31 22

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach. Co się zmieni?

Nowelizacja wprowadza m.in. możliwość dla obywatela Ukrainy, który przebywa legalnie na terytorium RP, pobierania, przechowywania i prezentacji w ramach publicznej aplikacji mobilnej mObywatel dokumentu elektronicznego zawierającego dane dziecka będącego pod jego władzą rodzicielską.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach. Co się zmieni?

7 kwietnia wejdą w życie zapisy znowelizowanej ustawy o cudzoziemcach. Zmiany m.in. dostosowują prawo krajowe do unijnych zmian w Systemie Informacyjnym Schengen. System ten ma usprawnić powrót obywateli państw trzecich nielegalnie przebywających na obszarze Schengen do swoich krajów oraz usprawnienie odpraw granicznych.

Nowela zmienia zakres kompetencji szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców kompetencji. Przekazuje część tych kompetencji (w zakresie decyzji dotyczących pobytu, powrotu, wydalenia i przekazania) na Komendanta Głównego Straży Granicznej. Efektem tego zapisu są zmiany w zakresie prowadzonych krajowych rejestrów spraw dotyczących zgód na pobyt ze względów humanitarnych i zgód na pobyt tolerowany, zobowiązań do powrotu, wydaleń z RP obywateli UE i członków ich rodzin, przekazań do innego państwa członkowskiego UE, państwa członkowskiego EFTA – strony umowy o EOG lub Konfederacji Szwajcarskiej. Od piątku to również KGSG będzie odpowiedzialny za realizację zadań związanych z udzielaniem oraz organizacją pomocy cudzoziemcom w dobrowolnym powrocie i pomocy w przeniesieniu ich do innego państwa odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej.

Ustawa przewiduje również, że Komendant Główny Straży Granicznej będzie właściwy do umieszczania, usuwania i aktualizowania wpisów w SIS do celów powrotu, a komendanci oddziałów i placówek Straży Granicznej do inicjowania i przeprowadzania dotyczących tych wpisów konsultacji z innymi państwami członkowskimi korzystającymi z SIS, już w odniesieniu do decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu wydanych (albo utrzymanych w mocy w całości lub w części) od dnia 7 marca 2023 r., albowiem eksploatacja SIS zgodnie z nowymi zasadami mocą decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej rozpoczęła się w tym dniu.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach wprowadza też możliwość wydania (i zwolnienia z opłaty za wydanie) – w nowej tymczasowej i uproszczonej procedurze – polskiego dokumentu podróży cudzoziemcowi, który posiada obywatelstwo określone w rozporządzeniu wydanym przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, możliwość dla obywatela Ukrainy, który przebywa legalnie na terytorium RP, pobierania, przechowywania i prezentacji w ramach publicznej aplikacji mobilnej mObywatel dokumentu elektronicznego zawierającego dane dziecka będącego pod jego władzą rodzicielską oraz poszerzony katalog dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego jako obcego będącą warunkiem uzyskania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Czytaj także: Zmiany w ustawie o pomocy uchodźcom

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka