9 września uroczyście otwarto nowe centrum Orłowej-Lutyni. Projekt pod nazwą "Humanizacja i rewitalizacja centrum Orłowej-Lutyni" polegał na wdrożeniu nowego kompleksowego rozwiązania architektoniczno-urbanistycznego dla centrum miasta. Położono nacisk na poprawę jakości otoczenia, połączenie centrum miasta ze strefą relaksu oraz uzupełnienie wolnej przestrzeni o nowy budynek oddzielający ruchliwą al. Masaryka od placu.
Władze Orłowej chciały budowy nowego centrum miasta już przed 2006 r. Orłowa jest dawnym miastem górniczym, a jego podkopanie i późniejsze skutki wydobycia zmusiły mieszkańców do opuszczenia historycznego centrum miasta i przeniesienia się do nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych w Orłowej-Lutyni. Miasto posiadało więc rynek w miejscu, w której pozostała niewielka liczba ludności, natomiast w Orłowej-Lutyni, dokąd się przenosili, jako rynek służył betonowy plac między Priorem a budynkiem ratusza.
W tamtym czasie miasto wystąpiło o dotację do Międzyresortowej Komisji Rozwiązań Rewitalizacji Regionu Morawsko-Śląskiego, a ta zatwierdziło projekt. W tym momencie rozpoczął się ogromny wysiłek miasta, aby zbudować nowe centrum Orłowej.
W 2008 r. w Domu Kultury miasta Orłowa przedstawiono cztery propozycje przyszłego wyglądu rynku. Projekty stworzyli studenci architektury ze szwajcarskiego miasta partnerskiego Illnau-Effretikon wraz z architektami z Brna. Mieszkańcy głosowali nad tym, jak powinien wyglądać plac. Narodził się wówczas pomysł „zamknięcia” go od strony ruchliwej al. Masaryka wielofunkcyjnym budynkiem, na parterze którego znajdzie się miejsce na cukiernię, kawiarnię i miejsca do siedzenia.
Dopiero w 2011 r. miastu udało się uzyskać od państwa obiecane ponad 200 mln koron na likwidację szkód górniczych. Była to największa inwestycja miasta w ostatnim ćwierćwieczu. Wykonawca wygrał przetarg i w 2016 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę. Wkrótce została ona przerwana, ponieważ archeolodzy odkryli ścieżkę o szerokości 3 m, która była związana ze starożytną przeszłością. Inne problemy sprawiał wykonawca, który odmówił dokończenia budowy bez zwiększenia środków, podpisano umowę o ukończeniu budowy, ogłoszono nowy przetarg i ostatecznie budynek został zamknięty. Dopiero latem 2020 r. na plac budowy wrócił sprzęt budowlany z nowym zwycięzcą przetargu.
W wielofunkcyjnym budynku znajduje się łącznie 15 mieszkań i pięć lokali przeznaczonych na działalność gospodarczą. Sami mieszkańcy Orłowej wybrali w ankiecie, co chcieliby mieć w tych niemieszkalnych przestrzeniach. Największa powierzchnia przeznaczona jest na kawiarnię i cukiernię, druga na piekarnię, księgarnię i galerię upominków, kwiaciarnię i dekoracje. Najmniejsze pomieszczenie zostanie wykorzystane zgodnie z pomysłami uczestników. Do każdego lokalu przypisane jest jedno miejsce parkingowe.
Garaże podziemne mają pojemność 92 miejsc postojowych. Część z nich będzie obsługiwała najemców mieszkań i lokali niemieszkalnych, pozostałe miejsca przeznaczone będą dla osób odwiedzających centrum miasta, a część miejsc parkingowych zostanie zarezerwowana na wynajem długoterminowy.
– Bardzo się cieszę, że mieszkańcy wreszcie uzyskały ładne i nowoczesne centrum miasta. To była długa i trudna podróż, pełna problemów i komplikacji, ale wynik jest tego wart. Wierzę, że ludzie polubią rynek i będą cieszyć się miłym i przyjemnym otoczeniem – powiedział burmistrz Orłowej Miroslav Chlubna.
Całkowite koszty projektu od momentu jego powstania wzrosły do kwoty prawie 428 milionów koron. Z tego Ministerstwo Finansów Republiki Czeskiej zapłaciło 276 mln koron, a miasto Orłowa 152 mln koron.
fot. UM Orłowa
oprac. /kp/