Z jakim rodzajem arytmii pacjenci zgłaszają się najczęściej?
U osób młodych są to przede wszystkim częstoskurcze nadkomorowe. Mogą one prowadzić do zasłabnięć lub utrat przytomności. Z kolei u osób starszych często występują arytmie komorowe. Są one niezwykle groźne, gdyż bywają przyczyną zatrzymania krążenia i nagłego zgonu sercowego. Tego właśnie typu arytmie zdarzają się u chorych z pozawałowym uszkodzeniem serca, chorobą wieńcową i niewydolnością serca. Niemniej najczęstszą arytmią, z którą mamy do czynienia, jest migotanie przedsionków.
Czy migotanie przedsionków jest również arytmią zagrażającą życiu?
W większości przypadków migotanie przedsionków nie wiąże się z ryzykiem zatrzymania krążenia, wyjątkiem jest grupa chorych z zespołem Wolffa-Parkinsona-White’a. Natomiast arytmia ta odpowiada za 15-20% udarów mózgu, przy czym udary te są zwykle cięższe niż udary mózgu wynikające z miażdżycy. Stąd też bardzo ważne jest rozpoznanie tej arytmii i włączenie profilaktycznie leczenia przeciwkrzepliwego.
A w jaki sposób diagnozuje się arytmie?
W przypadku napadowych arytmii podstawą jest całodobowa rejestracja zapisu EKG, czyli badanie Holterowskie. W Poradni Kardiologicznej Kardio-Plus dysponujemy różnego rodzaju modyfikacjami tego badania. Na przykład w wybranych sytuacjach stosujemy rejestrację kilkudobową. Natomiast, jeśli arytmia występuje rzadko, wówczas zalecamy Holtera zdarzeniowego umożliwiającego dłuższy okres monitorowania. W przypadku arytmii komorowych istotne bywa wykonanie testu wysiłkowego dla wykluczenia podłoża niedokrwiennego arytmii.
Chorzy z arytmią serca często mają rozruszniki serca. Czy w NZOZ Kardio-Plus zajmujecie się również tą grupą chorych?
Obecnie pod pojęciem rozrusznika serca może kryć się bardzo wiele urządzeń, które pełnią odmienne funkcje. Mogą być to urządzenia wyłącznie stymulujące, jak również kardiowertery-defibrylatory oraz rozruszniki resynchronizujące mające na celu poprawę wydolności chorych z niewydolnością serca. W NZOZ Kardio-Plus kompleksowo zajmujemy się kontrolą oraz programowaniem każdego z tych urządzeń.