• +48 502 21 31 22

Nieomylna Skarbówka? Pusty przepis, który nie daje nic podatnikom

Zasada in dubio pro tributario, czyli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników, miała być rewolucją w relacjach z urzędami. Z danych wynika, że fiskus w ogóle jej nie stosuje. Czyżby był nieomylny?

Nieomylna Skarbówka? Pusty przepis, który nie daje nic podatnikom

Zgodnie z nowelizacją Ordynacji podatkowej, która weszła w życie 1 stycznia br. niedające się usunąć wątpliwość co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika. Klauzula ta miała sprawić, że podatnicy nie pozostaną bezbronni a wszystkie niejasności prawne będą rozstrzygane na korzyść podatników. Jak jest w praktyce? Z przedstawionych przez organizację audytorsko-doradczą Grant Thornton danych wynika, iż w ciągu sześciu miesięcy Urząd Skarbowy jedynie trzykrotnie odniósł się do zastosowanych decyzji na 18 tys. zgłoszeń, ponadto ani razu nie się do nich nie zastosował. Czy to oznacza, że fiskus jest nieomylny? Specjaliści zwracają uwagę, że dla Skarbówki przepisy są zawsze oczywiste, przez co ignoruje wnioski petentów o zastosowanie zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników.
    Podatnicy czujący się poszkodowani decyzją Skarbówki mają prawo skierować sprawę do sądu. Tutaj przewidywania dla podatnika również nie są zbyt optymistyczne, ponieważ dochodzenie swoich spraw drogą sądową przez przedsiębiorców trwa ok. 4,5 lat.
    Niejasne przepisy podatkowe są zmorą niejednego podatnika. Prawo podatkowe jest bardzo skomplikowane i często niezrozumiałe dla przedsiębiorców. Zasada "in dubio pro tributario" była wielką nadzieją na rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatników. Praktyka pokazała, że Urząd Skarbowy nie ma wątpliwości co do swoich działań, przez co zasada praktycznie nie znalazła swojego zastosowania.

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka