Od 2 stycznia 2016 r. urlopu wychowawczego można udzielać maksymalnie w 5 częściach, do końca roku kalendarzowego w którym dziecko skończy 6 lat. Wcześniej, urlop taki mógł być wykorzystany do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje i matce, i ojcu, pod warunkiem, że mają przynajmniej sześciomiesięczny staż pracy (niekoniecznie w obecnym miejscu zatrudnienia).
Według nowelizacji, wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy. Może on być podzielony między rodziców-pracowników na 35 i 1 miesiąc. Jeśli rodzice nie zdecydują się na wykorzystanie miesiąca urlopu przez jednego z nich, automatycznie tracą do niego prawo. W takiej sytuacji urlop wychowawczy będzie mógł wykorzystać tylko jeden rodzic w wymiarze 35 miesięcy. Jedno z rodziców ma prawo wykorzystać 36-miesięczny wymiar urlopu jedynie w przypadku śmierci lub pozbawienia, ograniczenia lub zawieszenia praw rodzicielskich drugiego z nich. Przepisy nie przewidują zwiększonego limitu urlopu w przypadku rodziców, których dziecko jest niepełnosprawne.
Nowelizacja wprowadza pozytywną zmianę dla rodziców, którzy chcą opiekować się dzieckiem wspólnie. Od początku stycznia br. mogą oni jednocześnie korzystać z całego urlopu wychowawczego. Wcześniejsze przepisy pozwalały na to jedynie przez maksymalnie cztery miesiące. Jeśli rodzice zdecydują się na wspólny urlop wychowawczy, wówczas trwa on 16 miesięcy.
Inne istotne zmiany, które zakłada nowelizacja, to zmiana okresu, w którym rodzice mogą wykorzystać urlop wychowawczy – zwiększył się z 5 do 6 lat. Rodzice dziecka niepełnosprawnego mogą natomiast wybrać urlop do jego pełnoletności.
Prawo zezwala na podjęcie pracy przez rodzica, który przebywa na urlopie wychowawczym. Praca nie musi być wykonywana u naszego dotychczasowego pracodawcy. Jedyny warunek, jaki musi spełnić pracujący rodzic jest taki, że praca ta nie wykluczy sprawowania opieki nad dzieckiem. Podczas trwania urlopu wychowawczego można również się uczyć.
Zmianie uległ termin złożenia wniosku o urlop wychowawczy. Od stycznia br. należy go złożyć najpóźniej 21. dni przed planowanym początkiem urlopu. Do tej pory obowiązywał termin 14 dni. Z punku widzenia prawa jest to istotne, ponieważ od daty złożenia wniosku uzależniony jest początek urlopu. Pracodawca ma prawo ustalić datę rozpoczęcia urlopu na 21. dzień po złożeniu przez pracownika wniosku. Jeżeli pracownik zdecyduje się na rezygnację z urlopu wychowawczego, musi złożyć pisemny wniosek o wycofanie wcześniejszego podania w terminie 7 dni przed wcześniej ustalonym termin rozpoczęcia urlopu.
DR