Pierwsze "czternastki" zostaną wypłacone w listopadzie i grudniu 2021 roku. Ich wartość będzie równa minimalnej emeryturze ustalonej na rok 2021. Konkretna kwota nie jest możliwa do ustalenia, ponieważ zależy ona od waloryzacji jaka będzie w przyszłym roku.
Pomimo tego, że wartość "czternastki" będzie odpowiadała zeszłorocznej "trzynastce", świadczenia te będą się od siebie wyraźnie różnić. Czternasta emerytura będzie bowiem uzależniona od kwoty pobieranej emerytury bądź renty. W przypadku tego świadczenie zostanie ustalony próg dochodowy w wysokości 2900 zł. Ponadto w tym przypadku będzie stosowana reguła "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że wartość świadczenia będzie pomniejszana o kwotę różnicy pomiędzy wartością comiesięcznego, podstawowego świadczenia oraz kwoty 2900zł. Z kolei trzynasta emerytura jest wypłacana niezależnie od kryterium dochodowego. Dodatkowe świadczenie finansowe obejmie około 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln dostanie jego pełną wartość.
System na podstawie którego wypłacana jest renta czy emerytura nie będzie miał żadnego znaczenia w przypadku tego świadczenia. To rozwiązanie będzie bowiem odnosiło się do świadczeń w powszechnym systemie, do rent i emerytur rolników, służb mundurowych, zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, emerytur pomostowych, rent strukturalnych, socjalnych, inwalidów wojennych i wojskowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających.
oprac. MTC
/na podstawie: businessinsider.com.pl/
fot.: freepik.com