Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz osiągających dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W konsekwencji taka sprzedaż nie będzie zwiększała podstawy obliczenia składki zdrowotnej. Dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej. Jak wskazało Ministerstwo Zdrowia, który przygotowało propozycje zmian, wynikają one ze wzrostu wydatków, jakie przedsiębiorcy ponoszą w ramach składki zdrowotnej zmodyfikowanej od wejścia w życie Polskiego Ładu.
Zdaniem Rzeczniczki Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszki Majewskiej rozwiązanie to zasługuje na poparcie, ponieważ może przyczynić się do zmniejszenia publicznoprawnych obciążeń dla przedsiębiorców. Jednocześnie podkreśliła, że proponowane regulacje są niewystarczające, zwłaszcza z punktu widzenia małych podmiotów, ponieważ dotyczą czynności sporadycznych. Nie eliminują one negatywnych skutków Polskiego Ładu, który zmienił proste i przewidywalne zasady płacenia i rozliczania składki, a także zlikwidował możliwość odliczania jej części od podatku. – Program Polski Ład spowodował drastyczny wzrost kosztów prowadzenia działalności, zarówno z powodu podwyższenia wysokości składki zdrowotnej, jak i wydatków związanych z obsługą prowadzenia rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej stało się drastycznie mniej rentowne i atrakcyjne – wskazała Rzeczniczka MŚP.
Według Agnieszki Majewskiej najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie prostego, zryczałtowanego mechanizmu ustalania składki zdrowotnej, choć zaznaczyła, że istnieją także inne opcje. Składka mogłaby być uzależniona od statusu przedsiębiorcy lub mogłaby zmieniać się wraz z jego wynikami finansowymi. Uważa również, że należałoby przywrócić częściowe odliczenie składki od podatku oraz ustalić jej maksymalny limit. Uproszczenie zasad i obniżenie kosztów przyczyniłoby się do wzrostu konkurencyjności polskich firm.
fot. freepik.com
oprac. /kp/