• +48 502 21 31 22

Nie każdy otrzyma trzynastą emeryturę!

Projekt: Finanse
Tagi:

Ustawa o przydzieleniu emerytom dodatkowego świadczenia pieniężnego w teorii przysługuje każdemu emerytowi. W praktyce jednak aż 200 tys. emerytów nie otrzyma świadczenia w tym roku. O kogo chodzi?

Nie każdy otrzyma trzynastą emeryturę!

Zgodnie z zapisami, trzynasta emerytura zostanie wypłacona każdemu emerytowi, który będzie miał ustalone prawo do emerytury lub renty do dnia 31 marca 2020 r. Zatem wszystkie osoby, które przejdą na emeryturę po tej dacie, nie zostaną objęte dodatkowym świadczeniem finansowym.

Ponadto, trzynasta emerytura nie zostanie wypłacona tym osobom, które nie złożą wniosku o ustalenie prawa do emerytury w odpowiednim terminie.

Trzynasta emerytura jest przeznaczona dla osób, które:

  • osiągnęły wiek emerytalny (kobiety: 60 lat; mężczyźni: 65 lat);
  • złożą wniosek o emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych;
  • zakończą pracę u swojego pracodawcy;
  • dostaną decyzję z ZUS o wypłacie emerytury.

Szacuje się, że w tym roku około 200 tys. Polaków osiągnie wiek emerytalny po 31 marca, zatem nie otrzymają oni prawa do wypłacenia "trzynastki". Jeżeli więc Sejm uchwali ustawę jako coroczny dodatek dla emerytów, pierwsze dodatkowe świadczenie tegoroczni emeryci otrzymają dopiero w kwietniu 2021 roku.

Dodatek pieniężny "trzynasta emerytura" będzie wypłacony wraz z kwietniową emeryturą. W związku z tym około 10 mln Polaków otrzyma świadczenie w wyznaczonym terminie wypłat. Aktualnie ustawowo są to dni: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 każdego miesiąca.

oprac. MTC
/na podstawie: businessinsider.com.pl/
fot.: pixabay.com

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka