Ministerstwo Cyfryzacji zajmuje się cyberbezpieczeństwem, rozwojem nowoczesnych technologii oraz budową infrastruktury. Celem tych działań jest to, by nam Polakom żyło i funkcjonowało się łatwiej.
Współpraca między ministerstwem a obywatelami
Cyfryzacja Polski trwa od paru lat. W chwili obecnej są już znaczne postępy w tej dziedzinie. Jednak pomimo szerokiej gamy pomysłów, ministerstwo zachęca obywateli do wyrażenia swoich sugestii. W końcu to dla nas te wszystkie starania, dlatego tak ważna jest opinia mieszkańców kraju. Minister cyfryzacji, Marek Zagórski, ogłosił początek konsultacji, w których każdy może uczestniczyć.
Podczas tych konsultacji przykładowo będziecie mogli zgłosić swoje uwagi i pomysły dotyczące zamiany składania tradycyjnych dokumentów na elektroniczne w konkretnej sprawie urzędowej.
Obecnie trwają prace nad cyfryzacją procedur administracyjnych i usług publicznych. Opracowywane są przepisy dotyczące domyślności cyfrowej tak, by usunąć przepisy, które uniemożliwiają załatwienie spraw drogą elektroniczną. Co więcej, trwają także prace nad usprawnieniem tradycyjnego procesu załatwiania spraw urzędowych, aby wyjść na przeciw osobom, które nie posiadają dostępu do internetu.
Zmora każdego petenta
Jednym z głównych celów ministerstwa jest uporanie się z największą zmorą każdej osoby załatwiającej sprawę w urzędzie. Chodzi tutaj o konieczność wielokrotnego wpisywania swoich danych w formularzu. Ministerstwo dąży więc do tego, by organy administracji publicznej mogły wykorzystać ponownie dane obywateli i przedsiębiorców, w zgodzie z przepisami RODO.
Do udziału we wspomnianych konsultacjach zostały zaproszone najwyższe instytucje państwowe, nie wykluczając przy tym opinii obywateli.
Jeżeli masz swoje przemyślenia w temacie udogodnień załatwiania spraw urzędowych, możesz podzielić się swoją opinią wypełniając formularz, dostępny na stronie gov.pl
Wszystkie propozycje można składać do 10 lutego 2020 r.
oprac. MTC
/na podstawie: gov.pl/
fot.: gov.pl