• +48 502 21 31 22

Ostatni dzwonek aby wrócić do ceny energii z 2018 roku

Galopujący wzrost energii spędza sen z powiek. Szacuje się, że w niektórych przypadkach, wzrost energii sięgnie nawet 70 proc.

Ostatni dzwonek aby wrócić do ceny energii z 2018 roku

Nowelizacja tzw. „ustawy prądowej” przeszła przez senat bez jednej poprawki. Tym sposobem termin składania oświadczeń do sprzedawców energii został wydłużony do 13 sierpnia. To, zdaniem ministerstwa, spowoduje, że wiele firm i instytucji będzie miało możliwość złożyć dokument, który pozwoli im na zachowanie ceny z 2018 roku za kupno prądu w drugim półroczu 2019 roku. Jest to możliwe, gdyż dokument będzie obowiązywać z mocą wsteczną. To z kolei spowoduje, że oświadczenia, które dotarły do sprzedawców po terminie, a przed wejściem w życie nowelizacji, będą uznane za ważne. Jak przewidują ministerialni urzędnicy to rozwiązanie ułatwi życie tysiącom podmiotów gospodarczych w kraju.

Zdaniem wielu przedsiębiorców, wyznaczony początkowo o na 29 lipca termin składania oświadczeń był zbyt krótki, w szczególności dlatego że w tym zakresie nie była prowadzona żadna kampania informacyjna  -Jeżeli zainteresowany nie złożył oświadczenia to, jeśli np. płacił za energię 100 zł w ubiegłym roku, teraz zapłaci nawet 170 zł, bo wzrost cen energii sięga nawet 70 proc. - mówił portalowi prawo.pl - Zdzisław Gawlik, poseł PO. Zdaniem parlamentarzysty ani rząd, ani firmy energetyczne nie prowadziły kampanii informacyjnej o tym, do kiedy trzeba było złożyć oświadczenia.

Jak się okazuje, rolnicy również mają prawo skorzystać z rozwiązań przewidzianych w ustawie o cenach prądu. – Niezależnie od posiadanej umowy na dostawę energii elektrycznej oraz stosowanej taryfy w rozliczeniach z zakładem energetycznym, rolnicy i przedsiębiorstwa sektora rolnego mają zagwarantowane takie same warunki jak przedsiębiorcy – twierdzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jan Krzysztof Ardanowski  . – W zależności od wielkości gospodarstwa rolnego, w szczególności ilości osób zatrudnionych, osiąganych przychodów, przepisy unijne dotyczące pomocy w rolnictwie (Rozporządzenia Komisji nr 702/2014) zaliczają rolników do mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw. Te same kryteria wynikają z krajowych przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców. Dlatego warunkiem skorzystania z przygotowanych rozwiązań jest spełnienie odpowiednich kryteriów – dodał minister Ardanowski.

Zgodnie z prawem unijnym, a także przepisami prawa krajowego, przedsiębiorcą jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na jego formę prawną, dlatego rolnicy korzystający z grupy taryfowej G nie muszą składać oświadczenia i zamrożenie ceny energii elektrycznej przysługuje im automatycznie z mocy ustawy.


 

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, tzw, ustawa o cenach pądu, utrzymuje w 2019 r. ceny prądu z roku 2018 bezwarunkowo gospodarstwom domowym. Mikro i małe przedsiębiorstwa, szpitale oraz jednostki sektora finansów publicznych (w tym samorządy) składają natomiast do 13 sierpnia br. oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. fot.: pixabay.com

EnDe

 

 

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka