Nastroje pracujących Polaków uległy pogorszeniu. Coraz więcej osób ocenia sytuację w swoich firmach jako złą. Szczególnie pesymistycznie widzą swoją przyszłość rolnicy i pracujący emeryci. Z kolei poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia nie uległo istotnym zmianom.
Z badania Centrum Badania Opinii Społecznej na temat nastrojów na rynku pracy wynika, że odsetek pracujących zarobkowo oceniających sytuację w ich zakładach pracy jako dobrą spadł z 66% we wrześniu do 61% w październiku. Z kolei z 9% do 12% wzrósł udział tych, którzy postrzegają ją jako złą. Najmniej pozytywnych opinii jest wśród pracowników prywatnych gospodarstw rolnych (44%).
Pogorszyły się też przewidywania Polaków co do zmiany sytuacji w ich firmach w ciągu roku. Odsetek prognoz pesymistycznych wzrósł z 9% we wrześniu do 15% w październiku, udział przewidywań optymistycznych jest stabilny (22%), a odsetek badanych nieprzewidujących żadnych zmian w tym zakresie spadł z 63% do 56%. Pogorszenie sytuacji najczęściej przewidują pracownicy prywatnych gospodarstw rolnych (42%). Spośród grup społeczno-zawodowych pogorszenia sytuacji ponadprzeciętnie często spodziewają się właśnie rolnicy (48%) i aktywni zawodowo emeryci (38%).
Poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia od września nie uległo istotnym zmianom. Nadal więcej niż co piąty pracujący liczy się z możliwością utraty swojej pracy, tzn. zwolnienia, bankructwa bądź likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itd. Takie obawy najczęściej mają pracownicy spółek właścicieli prywatnych i państwa (30%), a najrzadziej pracownicy prywatnych gospodarstw rolnych (12%). Ze stratą pracy liczą się ponadprzeciętnie często osoby gorzej oceniające swoje warunki materialne, a spośród grup społeczno-zawodowych wyróżniają się pod tym względem zwłaszcza pracujący uczniowie i studenci.
Ponadto 19% respondentów uważa, że trudno jest znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. We wrześniu wskazywało tak 18% pytanych. Natomiast 3% ocenia, że jest to całkowicie niemożliwe (4% we wrześniu).
fot. freepik.com
oprac. /kp/