Mobbing to poważny problem, który dotyka niemal wszystkich pracowników. 9 na 10 osób doświadczyło z tego powodu pogorszenia zdrowia psychicznego, a 3/4 – fizycznego. Ponadto prawie połowa z nich była zmuszona zmienić pracę, aby uciec przed tą sytuacją. Mimo to tylu samo pracowników bało się zgłosić mobbing swojemu pracodawcy. Mimo istnienia procedur przeciwdziałania mobbingowi większość pracowników nie czuje się wspieranych przez swoich pracodawców. To pokazuje, że problem jest znacznie głębszy niż się wydaje i wymaga kompleksowych rozwiązań.
93% pracowników zetknęło się z zachowaniami, które mogą być określone jako mobbing – wynika z badania przeprowadzonego przez Antal i Dobrą Fundację pod patronatem Pracodawców RP. Najczęściej były to: krytyka wykonywanej pracy, przerywanie, ograniczenie lub niedawanie możliwości wypowiedzi, rozsiewanie plotek, przemoc słowna oraz lekceważenie w swoim miejscu pracy. Połowa respondentów doświadczyła także przydzielania zadań nieadekwatnych do kompetencji, zadań bezsensownych oraz ograniczenia możliwości rozmowy z innymi pracownikami, izolacji społecznej czy ignorowania obecności. 45% osób doświadczających takich zachowań przyznaje, że spotyka się z nimi regularnie, nawet raz w tygodniu.
Mobbing to poważne zagrożenie dla zdrowia pracowników. 90% osób doświadczających go zgłosiło pogorszenie samopoczucia psychicznego, a 75% – fizycznego. Odbija się też on na relacjach w zespołach, co potwierdziła większość badanych. Mobbing nie tylko niszczy zdrowie pracowników, ale także wpływa negatywnie na efektywność przedsiębiorstw. Ponad 70% osób mobbingowanych przyznało do znacznego spadku wydajności w pracy, a 43% było zmuszonych skorzystać z zwolnienia lekarskiego. To wszystko prowadzi do wzrostu kosztów dla pracodawców. Dla wielu pracowników mobbing stał się też przyczyną zmiany pracy. Niemal połowa badanych przyznała, że doświadczenia z takimi zachowaniami skłoniły ich do poszukiwania nowego zatrudnienia. Kolejne 35% rozważa taką możliwość.
Mimo doświadczania mobbingu blisko połowa pracowników milczy o tym problemie. Głównymi przyczynami są: brak zaufania do tego, że zostaną podjęte konkretne działania (57%), obawa przed odwetem (54%), wątpliwości, czy zgłoszenie zostanie potraktowane należycie (38%) i brak dowodów (33%). Co więcej, co piąta osoba nie była świadoma, że doświadcza mobbingu.
Raport pokazał również, że pomimo obecności procedur antymobbingowych w niektórych firmach wiele z nich wciąż nie spełnia oczekiwań pracowników w tym obszarze. 40% ankietowanych przyznaje, że w ich przedsiębiorstwach brakuje jasno określonych zasad dotyczących przeciwdziałania mobbingowi, a prawie 70% badanych uważa, że wprowadzenie skutecznych systemów zgłaszania takich incydentów jest niezbędne do stworzenia zdrowej i bezpiecznej atmosfery w firmie.
– Raport powstał, ponieważ chcemy zwrócić uwagę na powszechność mobbingu w polskich miejscach pracy i uświadomić, jak poważne konsekwencje niesie za sobą brak reakcji na takie zachowania. Upublicznienie tego problemu jest kluczowe – tylko w ten sposób możemy budować świadomość społeczną i wprowadzać realne zmiany, które przełożą się na zdrowsze i bardziej etyczne środowisko pracy. Cieszy nas, że nasze działania spotykają się z pozytywnym odzewem ze strony firm, które chcą zmieniać swoje organizacje, a także decydentów politycznych, którzy dostrzegają potrzebę systemowych rozwiązań. Publikacja raportu "Mobbing w środowisku pracy" to jednak dopiero początek naszej pracy. Jako Dobra Fundacja będziemy nadal działać na rzecz zapobiegania mobbingowi oraz wspierać osoby, które go doświadczyły. Każdy, kto potrzebuje pomocy, może do nas zwrócić się w każdej chwili – jesteśmy tu, by wspierać osoby doświadczające mobbingu i pomagać w walce o lepsze środowisko pracy – mówi Katarzyna Jarymek, fundatorka i prezeska Dobrej Fundacji.
fot. freepik.com
oprac. /kp/