W połowie sierpnia zakończy się przebudowa i rewitalizacja Placu Radlińskich Olimpijczyków w Radlinie. Głównym celem jest eliminacja betonozy – plac pokryty kostką brukową przekształcony będzie w zieloną przestrzeń parkową z funkcjami rekreacyjnymi.
Pojawiły się nowe nasadzenia w postaci krzewów i młodych drzew. Posadzono też rośliny miododajne zgodnie z miejską strategią ochrony owadów zapylających. Zachowano ciągi piesze, a zejście z ul. Korfantego wzbogacono o zjazd dla wózków. W miejscu dawnego "barbakanu" pod zjeżdżalnią MOSiR-u powstała "górka" ze zjeżdżalnią i plac zabaw, z kolei dolna część placu została wyposażona w urządzenia wspomagające rozwój sensoryczny, takie jak głuchy telefon, deska fakira i gongi tybetańskie. W części przylegającej do MOSiR-u powstał duży kwietnik w kształcie kół olimpijskich i nowoczesny budynek toalet dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wciąż trwają prace nad montażem nowych ławek, wykończeniem części przy fontannie i instalacją podświetlanej bramy z napisem "Radlin".
Rewitalizacja Placu Radlińskich Olimpijczyków jest częścią projektu "Dobry klimat dla Radlina", który obejmuje tworzenie terenów zielonych, parków i miejsc rekreacyjnych w różnych częściach miasta. Pierwszym etapem tego projektu było utworzenie Parku Jordanowskiego. Budowana jest też ścieżka rowerowa łącząca ul. Kostki-Napierskiego z ul. kard. Kominka. Koszt rewitalizacji placu wynosi ok. 3,8 mln zł, a na projekt oraz budowę trasy rowerowej miasto pozyskało łącznie 4,95 mln zł z funduszy zewnętrznych. Po zakończeniu inwestycji nowe obiekty w Radlinie przejdą procedury odbiorowe, a ich planowane oddanie do użytku może nastąpić we wrześniu.
fot. UM Radlin
oprac. /kp/