Dbałość o środowisko naturalne jest jednym z kluczowych elementów poprawy jakości życia w miastach. Zieleń miejska, parki i tereny rekreacyjne nie tylko poprawiają estetykę przestrzeni publicznej, ale także wpływają korzystnie na zdrowie mieszkańców, redukując stres i poprawiając jakość powietrza. Inwestycje w infrastrukturę ekologiczną zmniejszają zanieczyszczenie i emisję CO2, ponadto działania na rzecz ochrony środowiska promują zrównoważony rozwój, co sprzyja tworzeniu zdrowszego i bardziej przyjaznego środowiska dla przyszłych pokoleń. Dzięki takim inicjatywom miasta stają się miejscami, w których żyje się lepiej i bardziej komfortowo.
Sopot, Olsztyn i Poznań – te samorządy najlepiej dbają o środowisko według Indeksu Zdrowych Miast. Oceniono w nim warunki do życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu, a wśród ośmiu kategorii znalazło się środowisko jako obszar, który istotnie wpływa na zdrowie mieszkańców miast. Była to druga edycja projektu zainicjowanego przez Grupę Lux Med we współpracy z Fundacją GAP oraz Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Kluczowe wskaźniki w tej kategorii obejmowały stężenie PM10 i NO2 w powietrzu, emisję zanieczyszczeń gazowych i pyłowych przez zakłady, a także ładunki zanieczyszczeń w ściekach odprowadzanych do wód lub ziemi przez przemysł i oczyszczalnie ścieków.
Wiele miast poprawiło jakość powietrza dzięki modernizacji zakładów przemysłowych, inwestycjom w nowoczesne technologie oczyszczania czy wymianie starych pieców. Jednym z najlepszych przykładów jest Kraków, który obniżył średnioroczne stężenie cząsteczek PM10 o jedną czwartą, a dwutlenku azotu o prawie połowę. – Negatywny wpływ smogu na zdrowie mieszkańców jest niepodważalny. Smog, stanowiący jeden z typów zanieczyszczania powietrza, jest przyczyną licznych chorób, dlatego tak ważna jest skuteczna walka z jego obecnością w miastach. Samorząd Krakowa poczynił kroki, które pozwoliły miastu awansować w rankingu z 48. na 20. pozycję – komentuje dr hab. Adam Czerniak, profesor SGH.
Ważne jest także rozwijanie terenów zielonych, ścieżek rowerowych i zwiększanie dostępności przystanków komunikacji publicznej. Badacze Indeksu Zdrowych Miast w ocenie kategorii wzięli pod uwagę m.in. powierzchnię terenów zielonych względem procentowej powierzchni miasta ogółem – w Łodzi wynosi ona 13,6% powierzchni miasta, w Grudziądzu 19,6%, w Sopocie 20%, a w Chorzowie 22,5%.
W pierwszej dziesiątce znalazły się także Olsztyn, Poznań, Grudziądz, Chorzów, Białystok, Rzeszów, Zamość, Szczecin i Łódź. W ogólniej klasyfikacji na podium umieszczono Warszawę, Bielsko-Białą i Sopot. Wśród miast z regionu w klasyfikacji ogólnej 24. miejsce zajął Rybnik, 41. Żory, a 57. Jastrzębie-Zdrój. Rybnik jest także 7. w kategorii zdrowie, Żory 2. w ludność i pokolenia, a Jastrzębie-Zdrój 10. w usługach komunalnych i społecznych. Czytaj więcej: Indeks Zdrowych Miast. Gdzie żyje się najlepiej?
fot. UM Olsztyn
oprac. /kp/