• +48 502 21 31 22

Praca w upały. Czy będzie wprowadzony maksymalny limit?

Wielu pracodawców zgłasza wątpliwości, w jakich przypadkach może zwolnić pracowników ze świadczenia pracy albo skrócić godziny pracy.

Praca w upały. Czy będzie wprowadzony maksymalny limit?

Zgodnie z Kodeksem pracy zarówno pracodawcy, jak i pracownicy w czasie wysokich temperatur mają określone obowiązki, których celem jest zapewnienie bezpiecznych i komfortowych warunków pracy. Nie ma jednak określonej maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca. Ustalona jest jedynie jej minimalna wysokość, zależna od obowiązków.

Ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zleciła prace przygotowawcze, których celem jest uregulowanie pracy w wysokich temperaturach oraz ochrona pracownic i pracowników przed upałami. – Z powodu zmian klimatycznych letnie miesiące są coraz cieplejsze, a dni z temperaturą powyżej 30 czy 35°C są coraz częstsze. Pracownicy oraz związki zawodowe zwracają uwagę na ten problem, jednak poprzedni rząd nie podjął adekwatnych działań – tłumaczy resort.

Tematyka obciążenia cieplnego pracowników w środowisku gorącym jest badana przez CIOP w ramach Rządowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy, który jest realizowany w latach 2023-2025. Nad sprawą pochyliła się również Rada Ochrony Pracy, która zaleca upowszechnianie problematyki zmian klimatu w środowisku pracy. Za konieczne uważa ona wypracowanie systemu prac legislacyjnych, który uwzględnia zmiany klimatu w środowisku pracy. – Wielu pracodawców zgłasza wątpliwości wokół tego, w jakich przypadkach może zwolnić pracowników ze świadczenia pracy albo skrócić godziny pracy. Przejrzyste uregulowanie tej kwestii będzie więc z korzyścią dla wszystkich stron – wskazuje MRPiPS.

Problemem może być jednak np. wyznaczenie uniwersalnej temperatury maksymalnej z powodu różnic wynikających zarówno z warunków zewnętrznych, takich jak przepływ powietrza czy wilgotność, ale też z uwarunkowań indywidualnych pracownic i pracowników. Według badań pracownicy i pracownice po 50. roku życia dużo gorzej adaptują się do wysokich temperatur. Bardzo groźne dla zdrowia są również duże zmiany w temperaturze, zwłaszcza powyżej 15 stopni.

A jak wygląda ta kwestia w innych krajach? Unia Europejska nie ma wspólnych regulacji w tym zakresie, jednak Europejska Konfederacja Związków Zawodowych wezwała Komisję Europejską do wprowadzenia przepisów określających maksymalną dopuszczalną temperaturę w miejscu pracy na terenie całej Wspólnoty. Niektóre kraje członkowskie zdecydowały się na wprowadzenie maksymalnej temperatury w pomieszczeniach, (np. 28°C w Słowenii), a w innych temperatura jest zależna od wykonywanej pracy. W wielu państwach po przekroczeniu pewnej temperatury pracownik ma prawo do płatnej przerwy od pracy albo odpoczynku w chłodnym pomieszczeniu. Inną możliwością jest taka zmiana organizacji pracy, żeby w czasie największego upału pracownicy mieli przerwę.

Czytaj także: Praca w czasie upału. Co mówi Kodeks pracy?

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka