17 czerwca na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się konferencja "ESG – transformacja czy katastrofa? Przedsiębiorczość w czasach ESG i zrównoważonego rozwoju". W tej trakcie poruszone zostały kluczowe tematy związane z CSR, ESG, emisjami, energią, opłatami środowiskowymi oraz komunikacją ESG. Omówiono również, jak przedsiębiorstwa mogą realizować działania społeczne i jak zmiany prawne wpływają na ich działalność. Czytaj więcej: ESG – transformacja czy katastrofa? Konferencja na raciborskim zamku
Podczas wydarzenia wystąpiono z inicjatywą powołania Parlamentarnego Zespołu ds. Komunikacji i Współpracy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości, a przedstawiciele środowisk gospodarczych i naukowych z terenu woj. śląskiego podpisali list intencyjny mający na celu wzmocnienie dialogu międzysektorowego oraz edukację społeczeństwa i przedsiębiorców w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju. Pomysłodawczynią tej inicjatywy jest Aleksandra Dik – prezeska zarządu Instytutu Wspierania Biznesu i właścicielka agencji PR Adventure Media, członkini Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Powodem są problemy z komunikacją w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG. Jak wskazuje Aleksandra Dik, brakuje wiedzy, panuje chaos informacyjny, jest dużo dezinformacji, a to wszystko utrudnia przedsiębiorcom zarządzanie biznesem. – Przed branżą PR i komunikacji stoi wyzwanie, jak mądrze wspierać klientów w procesie wdrażania czynników ESG i ZR w swoich strategiach i komunikowania ich, tak by było to nie tylko atrakcyjne dla odbiorów, ale przede wszystkim zgodne z prawem, np. kwestie dotyczące greenwashingu. To również świadomość podziału kompetencji, ponieważ wdrażanie czynników ESG jest wielopłaszczyznowe i wielowymiarowe, wymagające współpracy ekspertów z różnych dziedzin – podkreśla Aleksandra Dik.
Parlamentarny zespół będzie pracować nad zwiększeniem zaufania publicznego poprzez dostarczanie rzetelnych i transparentnych informacji na temat ESG i zrównoważonego rozwoju. Jego misją będzie też wzmacnianie dialogu międzysektorowego – współpraca pomiędzy sektorem publicznym, prywatnym i społecznym pozwoli na wymianę wiedzy i najlepszych praktyk, co przyczyni się do bardziej spójnej i efektywnej implementacji zasad zrównoważonego rozwoju. Ponadto jego celem będzie edukacja i zwiększanie świadomości społecznej na temat wyzwań i korzyści płynących z ESG oraz zrozumienie wymagań związanych z ESG, co pozwoli przedsiębiorcom podejmować świadome decyzje inwestycyjne.
Podpisany dokument został przekazany posłance RP Gabrieli Lenartowicz, która sprawowała patronat nad konferencją. – Ten list mówi o tym, jak ważne jest podniesienie kwestii komunikacji, wdrażania tego systemu na poziom parlamentarny, właśnie z tego względu, żeby tworzyć przyjazne regulacje na poziomie ustawowym ale też wykonawczym. Jest apelem do parlamentu o zajęcie się tym tematem. Zdeklarowałam się, że przekażę ten list do środowisk gospodarczych i naukowych naszego województwa i zarażę tą inicjatywą innych parlamentarzystów. Zwrócimy się wspólnie do marszałka sejmu o powołanie takiego zespołu. Deklaruję starania w tym zakresie, uznając, że temat jest ważny i trudny na tyle, że wymaga zdwojonych działań – podkreśliła Gabriela Lenartowicz.
List podpisali: dr Paweł Strózik – rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, dr inż. Barbara Juszczyk, MBA – dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych, Marlena Miąsko – wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tadeusz Ekiert – prezes zarządu Raciborskiej Izby Gospodarczej, Grażyna Ryeman – dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej Okręgu Rybnickiego, Kazimierz Poznański – prezes zarządu Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu, Przemysław Rakoczy – prezes zarządu FZR, EU Climate Pact Ambassador, Joanna Kruszewska, MBA – dyrektor GK2 sp z o.o., wiceprezeska FZR, Aleksandra Dik – prezeska zarządu Instytutu Wspierania Biznesu sp. z o.o., Adventure Media.
fot. Adventure Media
oprac. /kp/