Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych, które umożliwiają określonym przedsiębiorcom wzięcie urlopu od płacenia składki ZUS przez jeden miesiąc w roku. Ponadto przegłosował ustawę przesuwającą wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur na 1 lutego 2026 r.
Za uchwaleniem ustawy o "wakacjach od ZUS" głosowało 432 posłów, 7 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ma ona objąć ok. 1,7 mln przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zatrudniających oprócz siebie do 9 osób i o przychodach do 2 mln euro rocznie. Właściciel firmy dostanie możliwość zwolnienia w jednym dowolnym miesiącu roku z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Nie będzie musiał w tym czasie zawieszać własnej działalności – nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody czy wystawiać faktury. Aby skorzystać z wakacji, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc. Ustawa nie będzie obejmować osób, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców, co ma zapobiegać tzw. "wypychaniu" pracowników na samozatrudnienie.
Rząd oszacował maksymalny roczny koszt ustawy w 2024 r. na 1,640 mld zł rocznie. Stałoby się tak w wypadku gdyby z wakacji składkowych skorzystali wszyscy uprawnieni.
Ponadto posłowie przegłosowali ustawę przesuwającą wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur na 1 lutego 2026 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami KSeF miał obowiązywać od 1 lipca tego roku. Za uchwaleniem ustawy głosowało 237 posłów, 183 było przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. W trakcie prac nad projektem w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman podkreślił, że KSeF nie ma szans wejść w życie 1 lipca, a ewentualne jego wprowadzenie spowodowałoby, że nie można byłoby wystawiać ani odebrać faktur VAT. Dodał, że audyt wykazał liczne wady projektowanego KSeF, a co za tym idzie, nie było technicznej możliwości, by został wdrożony 1 lipca. Przesunięcie terminu ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania. Ministerstwo Finansów zapowiedziało uruchomienie w tym celu cyklu praktycznych szkoleń dotyczących korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy, oraz ma zapewnić dodatkowe wsparcie w postaci uruchamianej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.
Rząd tłumaczył, że zmiana przepisów to odpowiedź na sygnały od przedsiębiorców, a brak decyzji o zmianie terminu doprowadziłby do paraliżu gospodarczego oraz sytuacji, w której podatnicy zostaliby zmuszeni do e-fakturowania i korzystania z systemu wykazującego błędy, a także nieprzygotowanego do obsługi dużej liczby faktur.
fot. freepik.com
oprac. /kp/