• +48 502 21 31 22

Okno transferowe OFE–ZUS otwarte do końca lipca

Oświadczenia nie muszą składać ubezpieczeni, którzy nie chcą zmieniać decyzji i ci, którzy osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.

Okno transferowe OFE–ZUS otwarte do końca lipca

Kilkanaście milionów osób urodzonych po 1968 r. może przez najbliższe cztery miesiące zdecydować, czy chcą, by część ich składki na ubezpieczenie emerytalne była w całości zapisywana na subkontach w ZUS, czy też przekazywana do OFE. 1 kwietnia otworzyło się kolejne okno transferowe. Decyzję należy podjąć do końca lipca.

Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52% jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy jej część – w wysokości 2,92% podstawy wymiaru (wynagrodzenia) – ma być zapisana na subkonto w ZUS czy przekazana na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym. – Aby poinformować ZUS o swojej decyzji, ubezpieczony powinien przekazać wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”, które ma symbol ZUS-US-OFE-03. Może to zrobić do końca lipca 2024 r. – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Formularz jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, na stronie internetowej www.zus.pl i w każdej placówce ZUS. Oświadczenie można dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych elektronicznie przez PUE albo osobiście do placówki ZUS lub wysłać tradycyjną pocztą.

– Co ważne, oświadczenia nie muszą składać ubezpieczeni, którzy nie chcą zmieniać decyzji podjętej w poprzednim oknie transferowym oraz ci, którzy osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej – dodaje rzeczniczka. Dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, będzie uruchomiony tzw. „suwak bezpieczeństwa”. Oznacza to, że ZUS nie będzie przekazywał składek do OFE, a OFE stopniowo przekaże środki do ZUS, który zapisze je na subkoncie.

Do tej pory były dwa okienka transferowe: w 2014 r. i w 2016 r. Żadne z nich nie powodowało ustania członkostwa w OFE. Oświadczenie z 2014 r. decydowało o przekazywaniu składki do OFE od lipca 2014 r. Oświadczenie z 2016 r. aktualizowało sposób przekazywania składki.

Ubezpieczony, który do tej pory nie był członkiem OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek funduszu, powinien zawrzeć pierwszą umowę z wybranym z otwartym funduszem emerytalnym. Ma na to 4 miesiące od złożenia oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez ZUS.

Członkiem OFE można się również stać w przypadku, gdy OFE będzie realizował dla ubezpieczonego w ZUS podział środków objętych małżeńską wspólnością majątkową, a on sam nie wskaże rachunku w jakimkolwiek OFE. Wówczas OFE, do którego należy współmałżonek, założy klientowi ZUS rachunek.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka