9 lutego zostanie ogłoszony harmonogram konsultacji w sprawie wdrażania w Polsce Krajowego Systemu e-Faktur. Z kolei na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku ma pojawić się nowa data obowiązkowego korzystania z tego systemu. KSeF miał stać się obowiązkową metodą wystawiania faktur od 1 lipca tego roku dla dużych firm, a od 1 stycznia 2025 r. także dla małych i średnich. Terminy jednak odroczono. Czytaj więcej: Krajowy System e-Faktur w tym roku jeszcze nie będzie obowiązkowy
Minister finansów Andrzej Domański, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda oraz eksperci MF spotkali się z przedstawicielami organizacji, które dotąd brały udział w konsultacjach w sprawie wdrożenia KSeF. Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowej współpracy oraz przedstawienie zasad i harmonogramu dalszych działań związanych z wdrożeniem systemu. – Już 9 lutego ogłosimy szczegółowy plan konsultacji na temat wdrażania w Polsce Krajowego Systemu e-Faktur. Spotkania będą odbywały się w formule hybrydowej, żeby umożliwić łatwe uczestnictwo wszystkim zainteresowanym. Przy okazji dzisiejszego spotkania informacyjnego zebraliśmy wiele pytań, które nurtują przedsiębiorców. Również od 9 lutego odpowiedzi na nie będą pojawiały się sukcesywnie na stronie poświęconej KSeF. Te bardziej złożone będą przedmiotem dyskusji w czasie spotkań konsultacyjnych – zapowiedział Andrzej Domański.
Przedstawiciele resortu podkreślili, że rozpoczęcie konsultacji nie oznacza, że prace dotyczące rozwiązań prawnych i funkcjonalności systemu zaczynają się od początku – część przedsiębiorców włożyła już wiele sił i środków w przygotowanie do korzystania z KSeF. Ministerstwo zapewniło, że analizując propozycje ewentualnych zmian, będą patrzyli na nie również pod kątem kosztów dla przedsiębiorców. – Obowiązkowy KSeF na pewno zostanie wdrożony – zapowiedział minister finansów.
Równolegle z konsultacjami będą kontynuowane prace analityczne i procesy audytowe, które będą miały na celu weryfikację znaczenia i skali krytycznych błędów, które były podstawą do ogłoszenia przesunięcia terminu wdrożenia KSeF. Ma to pozwolić na określenie nowego terminu obowiązkowego korzystania z KSeF. – Wiemy, że ta informacja ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców. Dlatego dołożymy wszelkich starań, żeby jak najszybciej podać tę datę. Przewidujemy, że na podstawie analiz i audytów będziemy mogli to zrobić na przełomie kwietnia i maja – powiedział Andrzej Domański.
Odbędzie się także szeroka akcja szkoleniowa, która będzie wspierana akcją informacyjną. – Od przełomu kwietnia i maja w każdym z 400 Urzędów Skarbowych w Polsce przedsiębiorcy będą mogli odbyć praktyczne szkolenie z korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy. Będziemy je prowadzili dotąd, aż będzie zainteresowanie ze strony podatników. Dodatkowo jeśli przedsiębiorca napotka jakiś problem, będzie mógł zadzwonić na specjalną infolinię i uzyskać odpowiednie wsparcie – zapowiadał Marcin Łoboda.
fot. freepik.com
oprac. /kp/