68% firm jest przekonanych, że obecna koalicja będzie bronić ich praw, 29% jest przeciwnego zdania, a 3% nie ma zdania na ten temat – wynika z badania „Indeks Biznesu”, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator. Najbardziej w działania rządu wierzą małe firmy (70%) i średnie (66%), natomiast najmniej optymistycznie sytuację oceniają firmy duże (54%). 44% dużych firm stwierdziło, że rząd i obecna koalicja nie będą skutecznie bronić praw pracodawców. W przypadku firm średnich i małych ten odsetek wynosił odpowiednio 28% i 23%.
66% przedsiębiorstw opowiada się za szybkimi zmianami we władzach spółek skarbu państwa. 27% nie widzi takiej konieczności, a 7% nie ma zdania w tej sprawie. Za szybkimi zmianami optują głównie małe (68%) i duże firmy (64%). Z badania wynika również, że 55% pracodawców pozytywnie ocenia działania rządu w związku z przejmowaniem kontroli nad mediami publicznymi. Przeciwnego zdania jest 39% firm. Ponadto 63% firm uznało, że wprowadzenie zmian w Trybunale Konstytucyjnym jest konieczne bez względu na konsekwencje polityczne dla rządu, a 31% było odmiennego zdania.
„Indeks Biznesu” pokazał także, że zdaniem 74% przedsiębiorców podwyżka płacy minimalnej wpłynie na zwiększenie presji pracowników na wzrost płac, z kolei 22% firm ma odmienne zdanie. 4% nie ma zdania w tej sprawie. O rosnącej presji pracowników na podwyżki przekonane są najbardziej małe firmy – odpowiedziało tak 76% z nich. W przypadku średnich przedsiębiorstw odsetek ten wynosi 71%, a dużych – 68%.
Ponadto 81% firm jest przekonanych, że będą musiały podnieść wynagrodzenia, także pracownikom zarabiającym powyżej płacy minimalnej. Przeciwnego zdania jest 16%, a 3% nie ma zdania. Konieczność podwyżek sygnalizuje 82% małych firm, 79% średnich i 72% dużych.
86% respondentów wie, że w tym roku nastąpią dwie znaczące podwyżki płacy minimalnej. Zdaje sobie z tego sprawę 94% menedżerów dużych firm, 89% średnich i 84% małych.
fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu
oprac. /kp/