Ponad 200 osób uczestniczyło w Gospodarczym Otwarciu Roku zorganizowanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Spotkanie przedsiębiorców oraz przedstawicieli samorządu, polityki i świata nauki odbyło się 22 stycznia w Egzotarium w Sosnowcu. – To będzie rok pełen wyzwań, przygód i mam nadzieję, że też sukcesów, a także satysfakcji. To, jak ta gospodarka będzie wyglądała, jak ją będziemy kreować, zależy od nas, od umiejętności współdziałania – podkreślił Tomasz Zjawiony, prezes RIG.
Wojewoda śląski Marek Wójcik podkreślił konieczność zmian w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. – Diagnozujemy problemy. Na stanie jest 50 tys. nierozpatrzonych wniosków o pracę dla cudzoziemców. Przystąpiliśmy do reorganizacji celem przyśpieszenia tych procesów. Dla mnie ważnym zadaniem jest to, żeby decyzje administracyjne w urzędzie były podejmowane tak szybko, jak to jest tylko możliwe – podkreślił. Wicemarszałek województwa śląskiego, Anna Jedynak-Rykała, mówiła z kolei o szansie, jaką są dla regionu środki unijne na wsparcie przedsiębiorczości. – Województwo śląskie posiada jeden z największych w Polsce i najwyższy w swojej historii program funduszy unijnych. Środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to ponad 2 mld euro. Ponad 3 mld zł zostało ogłoszone w konkursach i rozdysponowane w podmiotach samorządowych, dla jednostek edukacyjnych i przedsiębiorców. Pozostałe środki zostaną w tym roku ogłoszone. Finansowanie związane z rozwojem przedsiębiorczości i wsparcia innowacji, w instrumentach dotacyjnych i zwrotnych, to szansa dla naszego województwa. Zapraszam do współpracy z naszym Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera – zachęcała Anna Jedynak-Rykała.
Jednym z symboli rozwoju regionu może być Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu. – Powstała inwestycja, z której możemy być dumni. To wszystko udało się dzięki wspólnej pracy, połączonym funduszom europejskim i miejskim. Dziękuję przedsiębiorcom, że jesteście z nami, zawsze możecie na nas samorządowców liczyć – podkreślił gospodarz spotkania, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Z inwestycji w Sosnowcu cieszy się również prezydent Katowic Marcin Krupa, miasta, które było partnerem otwarcia roku. – Tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024 przyznany Katowicom to docenienie całego regionu i pokazanie jego potencjału. Jesteśmy silni i wspólnie możemy powalczyć o więcej. Tzw. złoty trójkąt – nauka, samorząd i biznes – to clue naszego rozwoju – zaznaczył Marcin Krupa.
Janusz Michałek i Mateusz Rykała, prezes i wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podsumowali rekordowy rok. KSSE po raz siódmy z rzędu została uznana za najlepszą Strefę w Europie, ma też drugie miejsce na świecie. – Nie byłoby tego sukcesu bez przedsiębiorców i samorządowców. Na naszym koncie jest 27 lat transformacji, ponad 100 tys. miejsc pracy, 900 zrealizowanych projektów inwestycyjnych, 48 mld zainwestowanych zł. Naszym skarbem są ludzie. Potrafimy porozumieć się ponad podziałami, z pasją pracujemy dla naszego regionu – podkreślił Janusz Michałek.
O tym, że województwo śląskie to serce gospodarcze Polski, może świadczyć powołanie nowej jednostki administracji rządu – Ministerstwa Przemysłu z siedzibą w Katowicach. Gość Specjalny Gospodarczego Otwarcia Roku – Minister Przemysłu Marzena Czarnecka – mówiła o potrzebie wsłuchiwania się w potrzeby biznesu, któremu ma służyć m.in. specjalnie powołany Departament Informacji z Biznesu. Przedstawiła też kompetencje ministerstwa. – W 2022 r. powiedziałam na jednej z konferencji, że „I have a dream”, by to ministerstwo powstało, po to by podnieść rangę naszego regionu i pokazać, że my Ślązacy i Zagłębiacy umiemy więcej – powiedziała Marzena Czarnecka. W obszarze działania resortu będzie nie tylko górnictwo, ale także polityka atomowa, wodorowa, gaz i ropa naftowej. Ważny będzie dział poświęcony surowcom i transformacji energetycznej. – Mamy przestarzały mix energetyczny. Pierwszym etapem, który nas czeka jako mieszkańców województwa śląskiego, jest pokazanie, w którą stronę powinniśmy podążać. Popieram pomysł budowania tzw. zielonych stref. To szansa dla biznesu, by prowadzili działalność według wymogów dyrektywy ESG. Mam nadzieję na uruchomienie środków z KPO, nowego Śląskiego Funduszu Transformacyjnego, zasilanego z zasobów Skarbu Państwa i Funduszu Modernizacyjnego – dodała minister.
Wydarzenie było jednocześnie spotkaniem firm członkowskich RIG i okazją do powitania nowych członków. Przedstawiono również projekty i pomysły RIG na 2024 r.
fot. RIG Katowice
oprac. /kp/