• +48 502 21 31 22

14. Europejski Kongres MŚP wskaże kierunki rozwoju na kolejne dziesięciolecia

Merytoryczną część kongresu tworzy dziewięć ścieżek tematycznych.

14. Europejski Kongres MŚP wskaże kierunki rozwoju na kolejne dziesięciolecia

Przedsiębiorcy stoją przed nowymi wyzwaniami i obowiązkami. Jak im sprostać i wykorzystać nowe możliwości, będzie można dowiedzieć się podczas 14. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który odbędzie się 29-30 października w Katowicach. Podczas wydarzenia, którego hasłem przewodnim jest „Shape the Future Now. Kształtuj przyszłość już dziś”, uczestnicy znajdą odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące rozwoju swoich firm.

Europejska tematyka jest co roku obecna na Kongresie MŚP, jednak w bieżącej edycji nabiera szczególnego znaczenia. – Mija 20 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wspólnota wygląda dziś inaczej niż wtedy i musi zmagać się z innymi problemami i wyzwaniami. Patronem 14. edycji naszego kongresu są Komisja Europejska i Parlament Europejski. W gronie przedsiębiorców, ekspertów, osób kształtujących polską, ale i unijną politykę pochylimy się nad kluczowymi dzisiaj wyzwaniami – zapowiada Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora EKMŚP.

Unia Europejska od lat wyznacza globalne standardy w dziedzinie ochrony środowiska. Realizacja ambitnych celów klimatycznych stawia jednak poważne wyzwania, przede wszystkim przed przedsiębiorcami. – Celem jest gospodarka zmierzająca w stronę obiegu zamkniętego. Narzędziem do jego osiągnięcia jest obowiązkowe za niedługo raportowanie wskaźników ESG. Dla tysięcy firm to kluczowy nowy obowiązek, bo tylko dostosowanie się do wymogów ekologicznych pozwoli pozostać konkurencyjnym na wspólnym, europejskim rynku – podkreśla prezes RIG. Raportowanie ESG wymaga m.in. wykształcenia kilkudziesięciu tysięcy specjalistów w tej dziedzinie. O transformacji ekologicznej i energetycznej będzie mowa podczas kilkanastu dyskusji w ramach poszczególnych ścieżek tematycznych: „Going Global”, „Prawo i Podatki”, „Tech Trends” czy „Think Eco! Forum”.

„Ekonomy! Stupid” – to hasło wyborcze Billa Clintona ukształtowało dyskusje ekonomiczne i gospodarcze na świecie w ostatnich dekadach. Wciąż jest aktualne, bo mniejsze i większe kryzysy ekonomiczne, światowe pandemie czy konflikty zbrojne, co rusz zakłócają funkcjonowanie biznesu. – Sektor małych i średnich przedsiębiorstw zmaga się z poważnymi problemami finansowymi, opóźnieniami w płatnościach, rosnącymi kosztami prowadzenia działalności oraz wysoką inflacją. Wszystko to negatywnie wpływa na płynność finansową nie tylko konkretnych firm, ale i całych branż – podkreśla Tomasz Zjawiony. Odpowiedzi na pytanie, jak utrzymać płynność i kto w tym pomoże, uczestnicy 14. EKMŚP znajdą w ścieżce tematycznej: „Finanse i Inwestycje”. To sześć dyskusji w ciągu dwóch kongresowych ni. Ulgi i dotacje dla przedsiębiorców w ramach Krajowego Planu Odbudowy, finansowanie transformacji energetycznej, inwestycje w branżę rozrywkową, przykłady sukcesu wielu firm – to tylko niektóre z zapowiadanych tematów. Podczas panelu „Autostrada możliwości – kapitał na rozwój” (środa, 30 października, godz. 11.30) uczestnicy będą wskazywali, gdzie dziś najlepiej pozyskiwać kapitał na inwestycje, jakie instrumenty finansowe oferuje Unia Europejska, ale również podyskutują o przeszkodach i barierach dla sektora MŚP.

Firmy sektora małych i średnich przedsiębiorstw muszą wprowadzać nowe rozwiązania i technologie informatyczne. Zbliża się m.in. termin wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur. – Przed nami finalne konsultacje z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową. Opinie uczestników EKMŚP są ważne, bo trzeba zmierzać w stronę uproszczenia tego systemu – podkreśla Marlena Miąsko, wiceprezes RIG. Przedsiębiorcy będą mogli posługiwać się specjalną aplikacją przygotowaną przez Ministra Finansów. Podstawowe faktury i ich korekty będzie można wystawiać nawet na smartfonie. Testowe wersje aplikacji są już dostępne.

Ciekawie zapowiadają się też wnioski z dyskusji w ramach pozostałych ścieżek tematycznych EKMŚP jak „Firma to Ludzie”, „Smart City dla Biznesu” czy „20 lat Polski w UE – Rynek pracy na drodze przemian”.

Udział w Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest bezpłatny. Należy zarejestrować się na stronie: www.ekmsp.eu.

Czytaj także:

Shape the Future Now. Ruszyła rejestracja na 14. Europejski Kongres MŚP

Cyberbezpieczeństwo, ekologia, targi. Wydarzenia towarzyszące 14. EKMŚP

Targi Biznes Expo – okazja na nowe kontakty podczas 14. EKMŚP

Europa przed wyzwaniami. 14. Europejski Kongres MŚP

Kształtuj przyszłość już dziś. 14. Europejski Kongres MŚP w Katowicach

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka