Ponad połowa firm oferuje swoim pracownikom benefity pozapłacowe. Najbardziej powszechne to te, które zatrudnieni otrzymają teraz, czyli paczki lub premie świąteczne. Na drugim miejscu znajduje się prywatna opieka medyczna, a na trzecim imprezy integracyjne jak np. spotkania wigilijne. Na paczkę świąteczną mogą liczyć najczęściej pracownicy średnich firm.
Benefity pozapłacowe oferuje swoim pracownikom 56% firm – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Najpopularniejsze są paczki lub premie świąteczne, które wręczy 59% pracodawców – 64% średnich firm, 58% małych i 56% dużych. Kolejnym popularnym dodatkiem do wynagrodzenia jest prywatna opieka medyczna, którą oferuje 51% przedsiębiorstw. Podium zamykają imprezy integracyjne – 48%. Są one domeną dużych przedsiębiorstw – oferuje je 52% największych firm w porównaniu do 46% małych i 42% średnich.
Wśród innych popularnych benefitów pracowniczych znajdują się bony towarowe, karty przedpłacone lub rabaty (47%), szkolenia i kursy dotyczące zawodu (46%) oraz karty sportowe (43%). Szkolenia językowe oferuje 27% firm, a najmniej rozpowszechnione są programy emerytalne, które dotyczą 22% przedsiębiorstw.
– Prezenty od pracodawców przygotowane z okazji świąt, czy to w postaci wspólnego spotkania, premii czy paczek, spełniają kilka celów. Wyrażają wdzięczność za ciężką pracę i zaangażowanie, stanowią podsumowanie całego roku, ale też wzmacniają pozytywne relacje w zespole i budują lojalność. Z punktu widzenia pracownika, zwłaszcza w obliczu wciąż wysokiej inflacji, najmilej widziana jest premia, ale pracodawcy mają różne pomysły na dodatki. Te popularne to m.in. kosze prezentowe, bony podarunkowe do popularnych sklepów czy nawet prezenty w postaci rocznych subskrypcji lub członkostwa w klubach sportowych – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.
Pracownicy potwierdzają to, co wskazują pracodawcy. Zapytani o to, jakie benefity pozapłacowe otrzymują najczęściej, wskazują imprezy integracyjne (52%) i paczki świąteczne (45%). Trzecie miejsce zajmują jednak szkolenia i kursy zawodowe (45%), które pracodawcy wskazywali rzadko. Prywatna opieka medyczna to przywilej 41% pracowników, a kartę sportową ma 40% zatrudnionych.
fot. freepik.com
oprac. /kp/