Stało się to, co od wielu miesięcy zapowiadała partia rządząca. Prezydent Andrzej Duda podpisał już pakiet, który - z założenia rządzących - ma przynieść uproszczenia dla wielu polskich firm. Chodzi w szczególności o sektor małych i średnich przedsiębiorstw, który coraz częściej odczuwa na sobie ciężar podatkowy i prawny wiążący się z prowadzeniem biznesu w naszym kraju. Teraz ma się to zmienić, a właściciele działalności gospodarczych mają wreszcie złapać oddech.
Nowelizacja ma przynieść ułatwienia w sferze podatkowej i gospodarczej. Łącznie nawet 50 różnego rodzaju udogodnień, a minister Jadwiga Emilewicz zapewnia, że to nie koniec korzystnych dla polskiego biznesu modyfikacji. Według szacunków resortu przedsiębiorczości, dzięki zmianom w budżecie firm ma zostać w ciągu dekady nawet 4 mld zł.
Pakiet MŚP uzgodniono, jak podkreślają rządzący, z przedsiębiorcami i to dlatego ma wprowadzać realne i praktyczne udogodnienia. Nowe przepisy to podobno mniejsze obciążenia biurokratyczne w prawie podatkowym, liczne ułatwienia gospodarcze, poprawa płynności finansowej całego sektora, a z konkretniejszych przykładów - możliwość odliczenia jednorazowo straty podatkowej do 5 mln zł, a także prawo do włączenia do kosztów uzyskania przychodu pensji współmałżonka, np. przy rodzinnych działalnościach. Mowa o wszelkiego rodzaju umowach, w tym także cywilnoprawnych, czyli o dzieło i zlecenie.
Ważne zmiany dotyczą ponadto kwestii okresowych szkoleń BHP, które nie będą w niektórych przypadkach obowiązkowe, małe firmy nie będą więc musiały zatrudniać specjalistów w tym obszarze, co pozwoli im zaoszczędzić sporo środków na inne potrzeby. Zwolnieni mają być przede wszystkim pracownicy administracyjno-biurowi, którzy pracują w firmach zakwalifikowanych do grupy działalności, dla której ustalono niższą niż trzecia kategorię ryzyka zawodowego.
Nowelizacja rozszerza także znaczenie tzw. małego podatnika. Przedsiębiorcy tacy będą mieć prawo do korzystniejszych zasad amortyzacji, niższego podatku CIT i nie tylko. Istotna zmiana dotyczy okresu zapłaty zaliczki na podatek, mały podatnik będzie mógł robić to co kwartał, co zmniejszy biurokrację. Przepisy dotyczące tego rodzaju podmiotów wejdą w życie w 2020 roku. Większość noweli z pakietu zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.
Jakie jeszcze zmiany czekają przedsiębiorców? Ujednoliceniu ma ulec formularz deklaracji podatkowych przy tzw. podatkach lokalnych, a także możliwość składania ich online. W przypadku spółek, do 5 lat skróci się obowiązkowy okres przechowywania dokumentacji związanej ze sprawozdaniami finansowymi, a jednym z najistotniejszych rozwiązań jest wprowadzenie opcji podejmowania decyzji przez wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na odległość.