• +48 502 21 31 22

Pracownicy mają 180 dni na wykonanie zaległych badań okresowych

180 dni po 1 lipca należy uznać za okres przejściowy, w którym każdy pracownik musi uzyskać aktualne orzeczenie lekarskie, jeżeli stracił je po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Pracownicy mają 180 dni na wykonanie zaległych badań okresowych

1 lipca w Polsce odwołany został stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Zgodnie z ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii zawieszono obowiązek wykonywania badań okresowych pracowników. Jednocześnie przedłużono ważność orzeczeń lekarskich, która upłynęła po 7 marca 2020 r., na czas nie dłuższy niż 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych w czasie epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego badań i wykonać je w okresie do 180 dni od dnia odwołania tego stanu. Zasada ta nie budzi wątpliwości w przypadku, gdy ważność orzeczenia lekarskiego upłynęła przed dniem odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed dniem 1 lipca 2023 r. W sytuacji, gdy orzeczenie lekarskie utraciło ważność po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19, należy uznać 180 dni za okres przejściowy, w którym każdy pracownik musi uzyskać aktualne orzeczenie lekarskie. Główny Inspektorat Pracy uzasadnia okres przejściowy tym, że "równoległe wykonywanie zaległych oraz bieżących profilaktycznych badań lekarskich może spowodować długi czas oczekiwania na wizytę w poradniach medycyny pracy". – Biorąc jednak pod uwagę, że pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków, pracodawca powinien możliwie jak najszybciej skierować pracownika na badania okresowe, a pracownik – bez zbędnej zwłoki je wykonać – podkreśla GIP.

Czytaj także: Koniec stanu epidemicznego. Co to oznacza dla firm i pracowników?

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka