Wypalenie zawodowe to poczucie zmęczenia, niezadowolenie z pracy i nieskuteczność w działaniu, a jego główną przyczyną jest niekontrolowany stres. Czuje się nim zagrożonych siedmiu na dziesięciu Polaków. – Aż 68% Polaków przyznaje, że odczuwa napięcie w pracy przynajmniej raz w tygodniu. 59% Europejczyków deklaruje natomiast, że doświadczyło uczuć związanych z wypaleniem przynajmniej raz w życiu, często czuje, że jest na jego skraju lub rzeczywiście je przebyło. W porównaniu z resztą Europy w Polsce ten problem pojawia się częściej – aż 70% osób czuje się zagrożonych wypaleniem zawodowym – wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny.
Koszt wypalenia zawodowego ma konkretne przełożenie na wskaźniki gospodarcze. – Na przykład koszt wypalenia zawodowego lekarzy wynikający z rotacji pracowników i zmniejszenia liczby godzin pracy oszacowano w Stanach Zjednoczonych na 4,6 mld dolarów rocznie. Natomiast wśród lekarzy weterynarii koszt ten wyniósł około 1-2 mld dolarów utraconego przychodu rocznie. Z kolei Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że globalny koszt wypalenia zawodowego wynosi 322 mld dolarów – wskazują eksperci.
Pomóc może wolne od pracy. Zdaniem PIE badania wykazały korzystny wpływ urlopu na kreatywność pracowników, dobrostan i poczucie satysfakcji z życia. Wypoczynek redukuje stres i łagodzi negatywne czynniki psychologiczne i behawioralne, które w związku z nim się pojawiają, jak np. wypalenie zawodowe oraz absencja pracownicza. Jak podkreśla PIE, uprawianie sportu oraz przebywanie na świeżym powietrzu są formami spędzania wolnego czasu, które najefektywniej zwalczają stres związany z pracą.
Jak wygląda w tej kwestii sytuacja Polaków na tle innych obywateli innych państw? Najwięcej płatnych dni wolnych na świecie, biorąc pod uwagę urlopy i święta, przysługuje pracownikom w Iranie – 53, w tym 27 związanych ze świętami. Wśród krajów OECD najwyższą liczbę płatnych dni wolnych oferuje pracownikom Islandia – 40 dni, w tym 24 dni płatnego urlopu oraz 16 dni wolnych z tytułu świąt. Ostatnie miejsce zajmują z kolei Stany Zjednoczone, w których pracownikom nie przysługuje płatny urlop, a wolnych dni świątecznych jest 10. Polska zajmuje wśród krajów OECD 13. miejsce ex aequo ze Słowenią, oferując pracownikom 33 dni wolne łącznie – 20 dni płatnego urlopu i 13 dni ustawowo wolnych od pracy. W zestawieniu uwzględniono najniższy możliwy wymiar urlopu, przysługujący pracownikom, których staż pracy nie przekracza 10 lat.
– W celu zmniejszania ryzyka wypalenia zawodowego należy efektywnie korzystać z wszelkich możliwości odpoczynku gwarantowanych pracownikom, zarówno urlopów wypoczynkowych, jak i dni ustawowo wolnych, takich jak Święto Pracy czy Święto Narodowe Trzeciego Maja – radzą eksperci PIE.
fot. freepik.com
oprac. /kp/