Dieta w chorobach układu krążenia ma na celu obniżenie poziomu miażdżycorodnych frakcji lipidowych (tj. cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów) oraz podniesienie poziomu "ochronnego "cholesterolu HDL, który transportuje cholesterol z tkanek do wątroby, gdzie następuje jego spalanie. Produkty zalecane w tej diecie są wspólne dla diety w nadciśnieniu, otyłości oraz cukrzycy.
Jak należy się odżywiać? Przede wszystkim często i w mniejszych ilościach. Posiłek należy spożywać najlepiej 5-6 razy dziennie. Dzięki takiej diecie, mniej krwi odpływa do jelit, a co za tym idzie – więcej krwi dostarczane jest do naszego serca.
Podstawę diety powinny stanowić warzywa oraz owoce, które dostarczają nam odpowiedniej ilości potasu, który obniża ciśnienie tętnicze oraz ma właściwości zapobiegające zaburzeniom rytmu serca. Powinniśmy jeść jak najwięcej ryb. Musimy również pamiętać o dostarczaniu naszemu organizmowi magnezu, który wykazuje działanie antyarytmiczne.
Inną prostą zasadą do zastosowania od zaraz jest gotowanie pokarmów, a nie ich smażenie. Ponadto zaleca się ograniczenie spożycia soli w diecie - powoduje ona zatrzymywanie wody w organizmie i wzrost ciśnienia, a to sprzyja miażdżycy.
Zasady do zastosowania w diecie wymagają samodyscypliny i wytrwałości, jednak są niezbędne do prowadzenia zdrowego trybu życia. Dieta skomponowana przez specjalistę może przedłużyć niejedno istnienie. NZOZ Kardio-Plus zaprasza do poradni diabetologicznej, gdzie wdrażane jest odpowiednie leczenie farmakologiczne (lekami doustnymi lub insuliną) oraz prowadzona jest edukacja i reedukacja chorych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej w zakresie postępowania dietetycznego oraz kontroli glikemii. W poradni można również skorzystać z usług dietetyka, który pomoże w skonstruowaniu zdrowej i efektywnej diety.