• +48 502 21 31 22

Zielone płuca Ostroga. Miasto Racibórz zaprasza na spotkanie

Projekt zakłada uzupełnienie istniejącego terenu zieleni o nowe nasadzenia roślinności. Celem jest stworzenie nowego, małego parku miejskiego na mapie miasta i poprawienie estetyki "pustego", monotonnego placu.

Zielone płuca Ostroga. Miasto Racibórz zaprasza na spotkanie

Miasto Racibórz zaprasza na spotkanie dotyczące projektu pn. „Zielone płuca Ostroga z tężnią solankową”, który zwyciężył w VI edycji Budżetu Obywatelskiego.

Podczas spotkania zostanie przedstawiony projekt opracowany na podstawie koncepcji wypracowanej przez studentów Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu oraz alternatywne możliwości zagospodarowania terenu położonego na skrzyżowaniu ul. Królewskiej i Książęcej. Spotkanie będzie miało charakter otwarty. Każdy zainteresowany mieszkaniec będzie mógł wziąć w nim udział i zabrać głos, przedstawiając swoje pomysły. – Powstający projekt będzie miejscem odwiedzanym przez wszystkich raciborzan, dlatego ważne jest, żeby zaspokajało potrzeby zbiorowe, było przestrzenią ogólnodostępną i przyjazną. Chcemy poznać państwa potrzeby w tym zakresie – podkreśla magistrat.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 7 marca o godz. 17:00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Raciborzu na Ostrogu.

Projekt zakłada uzupełnienie istniejącego terenu zieleni o nowe nasadzenia roślinności w ważnym dla mieszkańców Raciborza oraz Ostroga miejscu. Celem jest stworzenie nowego, małego parku miejskiego na mapie miasta, poprawienie estetyki "pustego", monotonnego placu. Uzupełnienie tego terenu o nowe nasadzenia, zieleń wysoką (drzewa) oraz niską (krzewy, byliny, łąkę kwietną) pozwoli nie tylko uatrakcyjnić otoczenie, ale przede wszystkim stworzy miejsce przyjazne mieszkańcom miasta.

– Zaproponowana lokalizacja nie jest przypadkowa, bowiem w tym miejscu znajduje się już infrastruktura służąca rekreacji i wypoczynkowi, a sam projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy chcą, by w tym miejscu teren ten pozostał miejscem "zielonym". Zielone przestrzenie nie tylko obniżają poziom stresu, ale sprzyjają relaksowi i zwiększają stymulację umysłową, obniżają temperaturę powietrza, mają istotne znaczenie w mieście o wysokim zanieczyszczeniu powietrza. Ponadto projekt ten zakłada utworzenie tężni solankowej, która bardzo uatrakcyjni to miejsce. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii. Miejsce to istotnie wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców oraz stanowić będzie także czynnik edukacyjny. Nowy park miejski z tężnią solankową sprzyjać będzie integracji nie tylko lokalnej społeczności, ale służyć będzie wszystkim mieszkańcom całego miasta, stanowiąc ważny czynnik proekologiczny – tłumaczyli pomysłodawcy.

oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka