Do końca stycznia 145 tys. osób pobrało mLegitymację emeryta i rencisty. Jak wynika ze statystyk ZUS, po elektroniczny dokument chętniej sięgają kobiety niż mężczyźni. Liderem wśród regionów jest województwo śląskie, gdzie odnotowano największą liczbę pobrań mLegitymacji.
Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty dostępna jest od miesiąca. Można ją pobrać z aplikacji mObywatel i dodać na swoje urządzenie mobilne. – ZUS wystawia ją automatycznie wszystkim klientom, którzy nabędą prawo do emerytury lub renty. Zatem nie ma konieczności składania specjalnego wniosku po mLegitymację czy też odwiedzania w tym celu urzędu – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Do 30 stycznia pobrano 145 tys. mLegitymacji. Liderem wśród regionów jest województwo śląskie, gdzie świadczeniobiorcy pobrali ponad 27 tys. mLegitymacji. Na drugim miejscu są mieszkańcy z województwa mazowieckiego, a następnie z Wielkopolski. Po elektroniczny dokument z ZUS częściej, bo w 60% przypadków, sięgają kobiety. Jeśli chodzi o przedział wiekowy, to najwięcej pobrań jest wśród grupy wiekowej 62-72 lata, a następnie 52-62 lata. Wśród użytkowników mLegitymacji są też seniorzy urodzeni w latach 1929–1939. Takich osób przedziale wiekowym 84-94 lat, którzy mają zainstalowaną na swoim smartfonie mLegitymację, jest ponad pół tysiąca.
– Elektroniczna legitymacja ZUS zainstalowana na smartfonie pozwala w szybki i bezpieczny sposób potwierdzić, że dana osoba jest emerytem lub rencistą i ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, które mu przysługują, np. zniżek do biletów. Co ważne, mLegitymację zainstalować mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które na dzień 1 stycznia 2023 r. miały ważną legitymację plastikową – dodaje rzeczniczka. Co istotne, dotychczasowa legitymacja w formie karty plastikowej pozostaje aktualna zgodnie z terminem jej ważności.
Osoby, które wolą korzystać z tradycyjnej, plastikowej legitymacji, mogą to dalej robić, gdyż wszystkie wcześniej wydane legitymacje są ważne zgodnie z nadanym terminem ważności. Osoby, którym mają legitymację tylko w wersji elektronicznej, a chciałyby ją dostać także w wersji plastikowej, mogą złożyć do ZUS stosowny wniosek (formularz ERL) o jej wydanie i dostaną legitymacje tradycyjną.
Jak zainstalować mLegitymację? – Pobranie mLegitymacji jest bardzo proste. Należy rozpocząć od zaktualizowania zainstalowanej wcześniej na smartfonie aplikacji mObywatel. Jeśli jej jeszcze nie mamy na swoim urządzeniu mobilnym, to możemy ją ściągnąć ze sklepów Google Play i App Store. Następnie uruchamiamy aplikację mObywatel i na jej pulpicie wybieramy „Dodaj dokument”. Na wyświetlonej liście dokumentów należy wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty” – wyjaśnia Beata Kopczyńska. Jeśli wcześniej nie pobraliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić w aplikacji swoją tożsamość, dodać „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty”.
Oddziały ZUS w województwie śląskim organizują specjalne dyżury telefoniczne w zakresie mLegitymacji. Kontaktując się z ekspertami ZUS, będzie można uzyskać informacje na temat instalacji i użytkowania mLegitymacji. 10 lutego w godz. 9:00-11:00 można dzwonić do sosnowieckiego Oddziału pod nr 32 368 34 69, natomiast 17 lutego i 2 marca w godz. od 10:00 do 12:00 Oddział ZUS w Rybniku organizuje dyżur telefoniczny na temat mLegitymacji. Pod nr tel. 727 690 825 eksperci ZUS odpowiedzą na pytania, jak zainstalować elektroniczny dokument na swoim smartfonie, jak go uruchomić i jak się nim posługiwać.
fot. freepik.com
oprac. /kp/