Urban lab to koncepcja, która powstała w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów jako odpowiedź na brak w polskich miastach instrumentu wspierającego współpracę pomiędzy różnymi grupami interesariuszy miejskich, w tym przede wszystkim na linii urząd miasta – mieszkańcy. W założeniu autorów to instrument współpracy miasta z przedsiębiorstwami, podmiotami naukowymi i organizacjami pozarządowymi mający na celu poprawę jakości życia mieszkańców poprzez innowacyjne rozwiązanie zidentyfikowanych problemów oraz wygenerowanie dodatkowej wartości przy wykorzystaniu zasobów miejskich.
– Czy urząd miasta musi funkcjonować tylko w budynku urzędu? Czy o mieście, jego problemach, wyzwaniach i kierunkach rozwoju, można rozmawiać w przyjaznej, dobrze zaprojektowanej przestrzeni wolnej od biurek, przy stoliku, muzyce i dobrej kawie? Okazuje się, że tak. Że urzędnicy mogą być równorzędnymi partnerami dla mieszkańców, organizacji pozarządowych, naukowców, przedsiębiorców. Pracować do wieczora, pomagać i inspirować, a przede wszystkim aktywnie słuchać! A potem tworzyć wspólne projekty – podkreśla wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk, który 14 grudnia wraz z zespołem pracowników urzędu i jednostek miasta – jak biblioteka i Visit Racibórz – udał się na study tour do Urban Lab Rzeszów. – Bo uczymy się od najlepszych i bogatszych od nas w doświadczenie! – dodaje.
Jest to element przygotowań do stworzenia Miejskiego Laboratorium w Raciborzu, które ma mieć siedzibę w nowym budynku dworca kolejowego. Etap pierwszy utworzenia urban labu w Raciborzu to prace koncepcyjne podczas warsztatów, które przybliżą pojęcie urban lab i pomogą opracować założenia i ramy organizacyjne, a także pomogą ocenić potrzeby miejskie pod kątem powstania miejskiego urban labu. Warsztaty prowadzi dr Bartosz Piziak - kierownik Laboratorium Innowacji Miejskich Urban Lab w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów. Etap drugi to wizyta studyjna w Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab w Rzeszowie, która odbyła się w środę. Jej celem było poznanie w praktyce rozwiązań, jakie oferuje miejskie laboratorium. Trzeci i ostatni etap to tworzenie Miejskiego Laboratorium w Raciborzu. Funkcjonować tam mają: inkubator przedsiębiorczości i rozwoju NGO, Urban Cafe, przestrzeń coworkingowa oraz platforma aktywności obywatelskiej.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/