Choć ci, którzy trafili poza Ukrainę, są bezpieczni, napotkali wiele nowych trudności – zauważają inicjatorzy platformy. Brak znajomości języków obcych stał się istotną barierą w rozwiązywaniu najprostszych codziennych spraw. Poszukiwanie pracy, brak rodzinnej społeczności ze względu na odległość od krewnych, przyjaciół i kolegów komplikują morale.
Pokonanie tych barier pomoże Ukrainkom za granicą w zorganizowaniu wygodniejszego życia w krajach, które stały się ich tymczasowym domem podczas wojny.
McKinsey wraz z liderami społeczności biznesowej uruchomiła platformę internetową Together, aby wspierać kobiety, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. Celem jest szybkie wprowadzenie realnych pozytywnych zmian w życiu ukraińskich kobiet, zapewnienie dostępu do krytycznie ważnych zasobów, które są niezbędne do tymczasowego ułożenia życia.
Platforma Together oferuje zestaw zasobów istotnych przede wszystkim dla Polski (np. nauka języków i poszukiwanie pracy), ale jest dostępna i może być przydatna w innych krajach, a także kobiet wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie (zasoby związane z rozwojem umiejętności, zmianą kariery i wsparcie psychologiczne). W przyszłości planowana jest rozbudowa platformy.
Platforma ma obecnie pięć głównych sekcji, a mianowicie:
1. Nauka języka — dostęp do bezpłatnych lekcji polskiego dla początkujących online, narzędzi do poszerzania słownictwa (polskiego, niemieckiego i angielskiego) oraz polskiego klubu konwersacyjnego.
2. Poszukiwanie pracy — Zasoby z ofertami pracy, poleceniami, a także narzędziami i wsparciem mentorskim do tworzenia CV lub przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.
3. Rozwój zawodowy — dostęp do programu rozwoju zawodowego obejmującego takie umiejętności, jak zarządzanie czasem, profesjonalna komunikacja i koncentracja. Ponadto zasoby z bezpłatnymi kursami online rozwijającymi umiejętności techniczne, takie jak analiza danych lub programowanie komputerowe.
4. Zmiana kariery – test, który pomoże wybrać ścieżkę kariery, uwzględniający analizę posiadanych umiejętności, cech charakteru i zainteresowań danej osoby, a także zasoby do nauki nowych umiejętności. W szczególności w dziale tym ogłaszane są programy grantowe oraz zamieszczane są informacje o dostępie do nieoprocentowanej pożyczki na kształcenie dorosłych.
5. Poszukiwanie wsparcia – porady dla dorosłych i dzieci, jak radzić sobie z lękiem i wspierać dobrostan psychiczny, a także linki do linii wsparcia psychologicznego.
Zasoby i usługi All Together są całkowicie bezpłatne. Aby dowiedzieć się o interesujących treściach i aktualizacjach na platformie, wystarczy kliknąć łącze https://www.mckinsey.com/ua/uk/together/home i zapisz się do newslettera – poinformowali autorzy projektu.