Miasto Racibórz w grudniu 2019 r. przystąpiło do prac nad utworzeniem parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad ośmiowiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta.
Na początku listopada w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu odbyła się konferencja poświęcona parkom kulturowym pod nazwą "Ochrona Krajobrazu Kulturowego Miast Historycznych". Podczas wydarzenia prelegenci dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w temacie dbania o kulturowe dziedzictwo architektoniczne historycznych miast Polski. 29 listopada w murach uczelni miała miejsce kolejna akcja związana z rozwojem miast i wykorzystaniem ich walorów – warsztaty zorganizowane w ramach programu Erasmus Plus, podczas których omawiana była tematyka dotycząca problemów przekształceń terenów poprzemysłowych i zdegradowanych wraz z prezentacją możliwości ich zagospodarowania i wykorzystania do nowych funkcji.
W wydarzeniu, które odbyło się w Instytucie Architektury, wzięli udział m.in. zastępca prezydenta miasta Racibórz Dawid Wacławczyk oraz w charakterze mentora IA ANS dr inż. arch. Klára Frolíková Palánová. Prezydent Wacławczyk przedstawił studentom architektury ideę funkcjonowania parków kulturowych oraz zaprezentował stan prac przygotowawczych, jakie są prowadzone nad powołaniem Parku Kulturowego „Serce Starego Raciborza”.
Jak relacjonuje magistrat, biorąc pod uwagę fakt zgłoszenia przez kadrę instytutu wartościowych uwag m.in. odnośnie rozszerzenia granic parku, została wystosowana prośba do władz uczelni o przedstawienie oficjalnej opinii do opracowywanego dokumentu. Merytoryczne stanowisko ekspertów w tej sprawie będzie ważnym głosem w podejmowaniu decyzji nad dalszym rozwojem parku kulturowego w Raciborzu.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/