Sala obrad rady powiatu oraz nowy internat Żeglugi i przystań Szkwał, gdzie można było zobaczyć efekty przeprowadzonej ze środków unijnych, jednej z najpoważniejszych rewitalizacji ostatnich lat – te właśnie miejsca podczas wizyty w partnerskim powiecie kędzierzyńsko-kozielskim odwiedzili przedstawiciele powiatu raciborskiego.
Na spotkanie z władzami powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, na czele ze starostą Pawłem Masełko, udał się starosta raciborski Grzegorz Swoboda wspólnie ze swoim zastępcą Markiem Kurpisem, członkami zarządu: Ewą Lewandowską, Andrzejem Chroboczkiem i Józefem Stukatorem oraz sekretarzem i skarbnikiem powiatu, a głównymi tematami ich rozmów były oświata, służba zdrowia i obszar energetyki.
– Z Kędzierzyna-Koźla do Raciborza zabrałbym przede wszystkim dobre doświadczenia od naszego partnera, którego sobie bardzo cenimy. Z panem starostą mamy bardzo dobry kontakt i systematycznie próbujemy znajdować rozwiązania problemów, które nas dotykają. Jest wiele wspólnych mianowników zarówno w oświacie jak i w służbie zdrowia. Takie wizyty są bardzo potrzebne, by podpatrywać dobre rozwiązania u naszych partnerów – ocenił Grzegorz Swoboda.
– To wieloletnie partnerstwo, które łączy nasze powiaty, ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój obu samorządów. Nasze powiaty są podobnej wielkości, mamy posobne problemy i wyzwania. Kluczowe są rozwiązania w obszarze edukacji, ale też te w obszarze energetycznym, myślę o oszczędnościach energii. Sporo rozmawiamy o konstrukcji budżetu na kolejny rok i myślimy razem, jak to zrobić, by maksymalnie go zoptymalizować, starając się zapewnić stabilny rozwój. Ale mówimy tu także o przyszłości samorządów, o tym, co nas może czekać. Razem jesteśmy silniejsi i możemy więcej – mówił Paweł Masełko.
Partnerstwo sąsiadujących ze sobą powiatów trwa od 17 lat, a jednym z jego owoców jest popularny spływ pływadeł z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla. W przeszłości partnerzy realizowali też wspólne inicjatywy oświatowe, ale też pomagali sobie podczas walki z żywiołem. Oba samorządy współpracowały ze sobą również w obszarze pozyskiwania pieniędzy z zewnątrz, modernizacji dróg, a także ochrony przeciwpożarowej na obszarach nadleśnictw z Raciborza i Kędzierzyna-Koźla.
Samorządowcy o kosztach i procedurach związanych z zakupem energii rozmawiali już w 2019 r., wówczas jednym z tematów było powołanie i funkcjonowanie Centrum Usług Wspólnych w Kędzierzynie-Koźlu i po tym spotkaniu na takie zdecydowano się także w Raciborzu, które jako nowa jednostka organizacyjna powiatu raciborskiego oficjalnie ma rozpocząć swoją działalność w styczniu 2023 r.
fot. Starostwo Powiatowe
oprac. /kp/