• +48 502 21 31 22

Nawet 5 godzin przerwy dla pracowników wychowujących dziecko

To, co dla opiekunów wydaje się szansą na pogodzenie kariery zawodowej z wychowaniem dzieci, wśród wielu prawników i przedsiębiorców budzi wątpliwości.

Nawet 5 godzin przerwy dla pracowników wychowujących dziecko

Pracownicy wychowujący dziecko do ukończenia przez nie ośmiu lat będą mogli wnioskować o przerywany czas pracy – nawet do 5 godzin dziennie. Firmom będzie trudno odmówić takim żądaniom, a za naruszenia w tym zakresie czekają je wysokie kary. Nowelizacja prawa dotyczącego elastycznych godzin pracy jest związana z implementacją dwóch unijnych dyrektyw określających równowagę między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i wychowawców.

Opiekun będzie mógł złożyć stosowne podanie u pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym skorzystaniem z elastycznej organizacji pracy. Z kolei pracodawca w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku będzie musiał poinformować pracownika o swojej decyzji.

– To, co dla opiekunów wydaje się szansą na pogodzenie kariery zawodowej z wychowaniem dzieci, wśród wielu prawników i przedsiębiorców budzi wątpliwości. W nakreślanym przez nich scenariuszu pracownik będzie mógł przykładowo pracować rano, w środku dnia cieszyć się przerwą i następnie wrócić do służbowych obowiązków po południu – pisze Prawo.pl.

– Dziś też pracownik może wystąpić o indywidualny system czasu pracy, ale pracodawca może się po prostu nie zgodzić. Po wejściu projektowanych przepisów w życie nie dość, że nie będzie mógł swobodnie odmówić, to jeszcze będzie musiał odmowę uzasadnić pod groźbą kary nawet do 30 tys. złotych – tłumaczy Łukasz Kuczkowski, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski. W opinii dr Agaty Miętek, adwokat w kancelarii WKB, trudno sobie wyobrazić, aby wyjątkowe warunki pracy przysługiwały pracownikom nawet przez osiem lat od narodzin ich dziecka, gdyż uniemożliwiałoby to właścicielom firm skuteczne zarządzanie zespołami. – Radziłabym pracodawcom nie zgadzać się od razu np. na 4 lata. Zróbmy to na okres np. 3 lub 6 miesięcy, ale też nie wyobrażam sobie, żeby robić to na miesiąc, bo wtedy pracownik może to odczytać jako formę represji – przekonuje ekspertka.

Emocje budzi również sposób rozliczania okresu przerwy. Zgodnie z przepisami pracodawca będzie musiał płacić pracownikowi za wolne godziny w ciągu dnia połowę wynagrodzenia zasadniczego bez różnych dodatków.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka