• +48 502 21 31 22

Rośnie Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku

Dzięki pawilonowi CEA pojawi się przestrzeń do prowadzenia działalności wystawienniczej oraz edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie sztuki nowoczesnej.

Rośnie Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku

W Rybniku przy ul. Hallera powstaje Centrum Edukacji Artystycznej. To obok obudowanych w sąsiedztwie budynków mieszkalno-usługowych i istniejącego parkingu wielopoziomowego kolejny element zagospodarowania tzw. Strefy Rzeczna. Dzięki pawilonowi CEA pojawi się przestrzeń do prowadzenia działalności wystawienniczej oraz edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie sztuki nowoczesnej. Działalność prowadzona będzie w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, a także centrum spotkań tematycznych, zajęć twórczych i szeroko pojętej stymulacji kulturalno-artystycznej użytkowników.

Jednym z powodów powstania w Rybniku galerii sztuki są pochodzący stąd artyści: Adolf Ryszka i Edward Sitek – cenieni w świecie rzeźbiarze, zupełnie zapomniani w Rybniku. Powstająca tutaj nowoczesna przestrzeń wystawiennicza posłuży zarówno upamiętnieniu tych artystów, jaki odpowiedniej ekspozycji różnego rodzaju wystaw - rzeźb, malarstwa czy nowoczesnych ekspozycji.

– Do tej pory właściwie żadna z sal rybnickich instytucji kultury nie spełniała wymogów wystawienniczych – największym problemem jest tam bowiem brak odpowiedniego oświetlenia przy jednoczesnym zabudowaniu ścian i pozbawieniu ich światła słonecznego. Wiele dzieł sztuki nie może być wystawionych w takich warunkach. Dlatego też do Rybnika nie mogliśmy do tej pory sprowadzać ciekawych wystaw czasowych z dziedziny plastyki. Cieszy mnie, że wreszcie to się zmieni – przyznaje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Centrum Edukacji Artystycznej to jeden z elementów projektu „Rzeczna”. Budynek przyszłej galerii sztuki będzie dwukondygnacyjny. Zaprojektowany został jako jednobryłowy zwarty obiekt na rzucie kwadratu z płaskim dachem umieszczony centralnie na otaczającym go placu. Jego wolnostojący charakter zaprojektowany został z myślą o dostępności z każdej ze stron, a prosta bryła wraz z otoczeniem ma stanowić tło dla planowanych imprez i wystaw artystycznych. Autorem projektu pawilonu jest mgr inż. arch. Paweł Skóra – zwycięzca konkursu architektonicznego ogłoszonego w 2017 r. przez Miasto Rybnik wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

Prace budowalne wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum firm: WODPOL Sp. z o.o. z Żywca i PBO Śląsk Sp. z o.o., z Sosnowca, za kwotę 8 396 700,93 zł. Na sąsiedniej działce ten sam wykonawca realizuje inwestycję rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Powstaje tam budynek z 80 mieszkaniami i lokalami usługowymi.

fot. UM Rybnik
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka